مدیرکل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع ‌دستی استان اردبیل گفت: پس از تکمیل ساختمان موزه مشگین‌ شهر، شاهد نمایش جام زرین سه ‌هزار ساله مشگین ‌شهر در این موزه خواهیم بود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری حرف آور؛ نادر فلاحی اظهار کرد: موزه مشگین‌شهر از نظر آثار فرهنگی و تاریخی از موزه‌های فعال استان بوده و اشیای مختلف مکشوفه از کاوش‌های باستان‌شناسی منطقه به‌ویژه محوطه باستانی شهریری در آن نگهداری می‌شود.

وی افزود: موزه مشگین‌شهر تا سال ۱۳۹۷ با پیشرفت فیزیکی پایین رها شده بود اما در سال ۹۷ جزو پروژه‌های اولویت‌دار میراث‌فرهنگی استان قرار گرفته و عملیات راه‌اندازی این موزه با جدیت پیگیری شده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل بیان کرد: عملیات عمرانی این موزه با معماری فاخر ایرانی اسلامی آغاز شده و اینک با پیشرفت فیزیکی بیش از ۵۵ درصد آماده می‌شود تا در بهار سال ۱۴۰۰به بهره‌برداری برسد.

فلاحی با اشاره به کشف جام زرین ۳۰۰۰ ساله کشف‌شده در مشگین‌شهر گفت: جام طلایی یکی از آثار باستانی قابل‌ توجه استان است که در روستای احمدبیگلوی شهرستان مشگین‌شهر کشف شده و بیانگر تمدن چندهزارساله این شهرستان است که با توجه به اهمیت آن به محض تکمیل ساختمان موزه و جانمایی اشیا بار دیگر این جام به موزه بازگردانده شده و در موزه شهرستان در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به قابلیت‌های شهرستان مشگین‌شهر در حوزه میراث‌فرهنگی عنوان کرد: بناهای تاریخی متعدد همراه با ده‌ها اثر باستانی و نیز سایت تاریخی شهر یئری با چندین پیکره سنگی با حدود هشت هزار سال قدمت در این شهرستان واقع شده است که این بخشی از ظرفیت‌های مشگین‌شهر به شمار می‌رود و تلاش و جدیت بر معرفی این قدمت تاریخ و تمدن در منطقه است.