دادواره مطالبه‌گری از شهرداری اردبیل با حضور جمعی از کارشناسان جوان و مطالبه‌گر اردبیلی در مجمع مطالبه‌گران اردبیل برگزار شد.

دادواره مطالبه‌گری از شهرداری اردبیل عصر روز جمعه ۳۰دی ماه با حضور جمعی از کارشناسان جوان و مطالبه‌گر اردبیلی و پاسخگویی محمود صفری شهردار اردبیل در مجمع مطالبه‌گران اردبیل برگزار شد.

مهدی جدی دبیر مجمع مطالبه‌گران استان در ابتدا این دادواره به بیان بخشی از مشکلات دارالارشاد اردبیل پرداخت و گفت: راه‌اندازی شهرک‌های تخصصی اصناف، ایجاد مجموعه بازیافت زباله و ساماندهی دفن زباله طالب قشلاقی، مدیریت نخاله‌های ساختمانی مدیریت حمل‌ونقل صحیح زباله‌ها، افزایش سرانه فضای سبز شهر بخصوص حاشیه شهر، وضعیت نابسامان محلات کم‌برخوردار و سکونتگاه‌های غیررسمی، وضعیت محیط زیستی رودخانه بالیغل، ساخت‌وساز بی‌رویه در حریم دریاچه شورابیل، پیگیری رعایت حق آبه تالاب شهری شورابیل، ساماندهی نهر نوران و جلوگیری از ورود فاضلاب خانگی به درون نهر، ساخت پل محله چای کوچه سی گلمغان، ساخت و افزایش پارکینگ عمومی در حلقه اوا ترافیک شهر و سازماندهی راه‌های ترافیک شهری و افزایش خدمات حمل‌ونقل عمومی در آن حلقه و تعیین تکلیف المان میدان وحدت از جمله بخشی از دغدغه‌های مردم و مطالبات جوانان دارالارشاد است.

مسائل و مشکلات بانوان

عبداله‌زاده دبیر خواهران مجمع نیز با اشاره به بخشی از مسائل و مشکلات بانوان، به ضعف امکانات تفریحی و نبود فضایی مناسب برای تفریحات سالم بانوان اشاره و به لزوم احداث آماده‌سازی پارک بانوان در نقاط مختلف شهر تأکید کرد و از شهردار خواست چند مورد از پارک‌های شهر را به‌صورت اختصاصی ویژه مادران و دختران اردبیل اختصاص دهد.

وی به وضعیت و شرایط نامساعد مادران و زنان سرپرست خانوار اشاره کرده و گفت: در محلات مختلف خانه‌های کار باهدف در اختیار گذاشتن مکان برای حمایت از این قشر، تأسیس گردد و همچنین با احداث سرای محله، مکانی برای فروش محصولات خانگی بانوان در محلات مختلف در جهت حمایت از مشاغل خانگی صورت پذیرد.

لزوم تقویت فرهنگ شهری برای هویت‌بخشی به نوجوانان و جوانان 

شهباززاده یکی از مطالبه گران جوان اردبیلی نیز با بیان این نکته که اردبیل مطلع تشیع است؛ ولی در چهره شهر این ویژگی ناملموس  است ضمن تقدیر از روند افزایشی اجرای برنامه‌های فرهنگی، لزوم گسترش برنامه‌ها در نقاط مختلف شهر و اطلاع‌رسانی در این زمینه را خواستار شد.

وی همچنین به اهمیت و لزوم افزایش تولیدات رسانه‌ای توسط شهرداری در زمینه‌های اصالت ایرانی اسلامی، فرهنگ شهری، هویت‌بخشی به نوجوانان و جوانان تأکید کرد.

ناصری نیز به بیان دغدغه‌های مادران پرداخت و گفت: شهرداری باید مکان‌هایی برای رفاه حال مادران صاحب نوزاد یا کودک، در پاساژها و مکان‌های عمومی و تفریحی تحت عنوان اتاق مادر و کودک تعبیه شود و همچنین فضاهایی امن و سرپوشیده به دلیل آب‌وهوای سرد اردبیل، برای تفریح کودکان احداث اختصاص دهد.

پیشرفت شهر در گرو هوشمندسازی 

پردل رئیس سرای نوآوری دانشگاه آزاد، به اهمیت علم و حوزه دانش‌بنیان اشاره و پیشرفت شهر را در گرو هوشمندسازی شهر دانست و گفت: کارگروهی تخصصی در حوزه دانش‌بنیان در شهرداری ایجاد شود.

فکری یکی از مطالبه گران حاضر، با اشاره به رویداد ۲۰۲۳ رویکرد شهرداری را به این رویداد، و از اینکه هیچ‌گونه تبلیغ و حرکتی در شهر در مورد این رویداد دیده نمی‌شود توضیح خواست.

مطالبه‌گر بعدی ابوترابی نیز به تعیین تکلیف وضعیت باغ شریعت و پادگان ارتش، بهداشت فضای پارک معلم، نبود سطل زباله‌های کافی در شهر، ضعف در نورپردازی شهری برخی خیابان‌ها و عدم پرداخت به اهمیت بقعه شیخ جبرائیل اشاره کرد.

ظهیری نیز با اشاره به اهمیت پروژه زیرساخت داده‌های مکانی و اینکه وجود این اطلاعات زیرساختی پیش‌نیاز مهمی برای رسیدن به شهر هوشمند است، درخواست تشکیل کارگروه تخصصی در شهرداری کرد..

سکونت گاهی غیررسمی و رویکرد شهرداری به این موضوع، مورد دیگر بود که توسط برهان اسمعیل زاده مطرح شد.

پاسخ‌های شهردار اردبیل به مطالبات جوانان

محمود صفری شهردار اردبیل نیز در پاسخ به مطالبه‌های مطرح شده گفت: در قضیه شهرک‌های تخصصی اصناف مختلف که در جلسه قبلی مطرح شد، بحث آهن‌فروشان با عنایت خداوند متعال و همراهی شورای شهر حل‌وفصل شد و در حال برنامه‌ریزی سه‌ساله برای جابه‌جایی آن هستیم.

وی به نمایشگاه‌های خودرو اشاره کرد و گفت: با صنف مربوطه جلساتی برگزار و پیشنهادهایی ارائه شد که در حال پیگیری آن هستیم

شهردار اردبیل گفت: شهرک لجستیک هم به مسکن و شهرسازی پیشنهاد شد که در سه‌راهی کوراییم انجام شود که مقرر شد پس از اقدام ملی مسکن سروسامان داده شود.

وی افزود: پارکینگ ماشین‌های سنگین یک مورد در سه‌راه کوراییم زده شده و یک مورد هم نزدیک استادیوم علی دایی با همکاری یک نفر خیر در حال برنامه‌ریزی هستیم که انجام شود.

صفری به بازیافت زباله نیز اشاره کرد و گفت: بازیافت زباله هم پس از یک سال رفت‌وآمد در حال عقد قرارداد با قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه هستیم که دفن صحیح زباله اتفاق بیفتد و شیرابه‌های سرطان‌زا در محیط‌زیست رها نشود.

وی گفت: در مورد ساماندهی نخاله‌های ساختمانی هم که مسائل زیست‌محیطی ایجاد کرده بود با ۵ شرکت  وارد مذاکره شدیم، منازل و ساختمان‌های تخریب‌شونده را ملزم کردیم با یکی از این شرکت‌ها قرارداد بسته و نخاله‌ها به مراکز مشخص شده در کنار مرکز دفن زباله انتقال یابد که در این زمینه ۲۲ هکتار زمین برای این کار خریداری شده است.

شهردار اردبیل در مورد افزایش سرانه فضای سبز  نیز گفت: موفق شدیم ۵۰ هکتار در محل دروازه آستارا در خروجی شهر برای تأسیس پارک جنگلی تهیه کنیم که در زمان تعطیلات مردم به سمت گردنه حیران سرازیر نشوند. همچنین ۲۴ هکتار هم در ورودی شهر از سمت جاده خلخال برای فضای سبز اختصاص پیدا کرده، با احتساب ۶ هکتار پارک میر اشرف که در خرداد سال آینده تحویل خواهیم داد، جمعاً ۸۰ هکتار به سرانه فضای سبز شهر اردبیل اضافه خواهد شد که تحول مهمی در این زمینه خواهد بود.

وی افزود: در مورد حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نیز سال گذشته در دوران ریاست دکتر رسولی در دانشگاه آزاد توافقاتی انجام شد و حمایت‌های خوبی از طرف شهرداری انجام گرفت.

صفری گفت: در مورد رودخانه بالیغلو چای نیز در نظر داریم بعد از جمع‌شدن قضیه پل قدس، از محل پل هوایی شروع کنیم و تا آخر شهرک زرناس که خروجی شهر است وضعیت این رودخانه را ترمیم کنیم.

وی در خصوص نهر نوران چایی نیز گفت: تاکنون نزدیک  ۱۲ میلیارد تومان خرج شده تا این موضوع سروسامان یابد.

شهردار اردبیل به رهاسازی فاضلاب خانه‌ها به نهر نوران نیز اشاره کرد و گفت:  تا زمانی که فاضلاب در آن منطقه راه نیافت مردم کار دیگری نمی‌توانند انجام دهند. در مورد پل چای کوچه سی گلمغان هم تلاش میکنیم تا در طرح تفصیلی این نقطه را به داخل محدوده شهری وارد کنیم تا بتوانیم پل را تأسیس کنیم وگرنه نمی‌توانیم خارج از محدوده این کار را انجام دهیم؛  چراکه این امر نیازمند ۸۰۰ میلیون تومان هزینه است.

وی در مورد ترافیک شهری نیز گفت: وجود سه مدرسه دخترانه در چهارراه امام یکی از عوامل مهم ترافیک بخصوص در زمان شروع و پایان وقت اداری است که به آموزش‌وپرورش پیشنهاد داده‌ایم تا هرکجا که بخواهند مکان برای تأسیس مدرسه در اختیارشان قرار  داده شود تا این مدارس جابه‌جا شوند و از ورود ۲۰۰۰ نفر دانش‌آموز به مرکز شهر جلوگیری شود.

وی به احداث پارکینگ در نقاط مختلف اردبیل اشاره کرد و گفت: در حال تأسیس چند پارکینگ هستیم تا به ترافیک شهر کمک کنیم. در عین حال پیگیر ساماندهی تاکسیرانی از طریق هوشمندسازی هستیم تا مردم خدمات بهتری از حمل‌ونقل عمومی دریافت کنند.

وی از اضافه‌شدن ۶۰ دستگاه اتوبوس به ناوگان اتوبوس‌رانی اردبیل  اشاره کرد و گفت: همه این اقدامات در راستای خدمت‌رسانی به مردم انجام‌گرفته است.

شهردار اردبیل به باغ شریعت نیز اشاره کرد و گفت: وجود شایعات مختلف حتی یک متر آن هم تغییر کاربری نخواهد شد و به‌عنوان پارک مشاهیر در آینده نزدیک در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

وی افزود: در مورد پادگان ارتش هم سه جلسه برگزار شده است و در حال طراحی ویژه برای آن هستیم تا در بهینه‌ترین حالت ممکن از ظرفیت آن استفاده شود.

صفری به پارک بانوان نیز اشاره کرد و گفت: در مورد پارک بانوان هم حق با بانوان است و هر فعالیت فرهنگی در آن نباید انجام شود بخصوص فعالیت‌هایی که پای آقایان را به آنجا باز کند. البته از نظر محیطی ضعف‌هایی وجود دارد که اشرافیت ساختمان‌های اطراف هم وجود دارد که باید تدبیر شود.

وی در مورد ساماندهی زباله گردها و متکدیان هم گفت:  با یک شرکت در حال توافق هستیم تا در زمینه تفکیک زباله اقدام کند و با یک شرکت دیگر در حال مذاکره هستیم تا سطل‌های ویژه‌ای بدون دسترسی خارجی تولید نمایند.

وی گفت: برخی از متکدیان هم با وجود جمع‌آوری چندین باره همچنان به کار خود ادامه می‌دهند که باید فکر اساسی صورت گیرد. مشکلاتی هم که در مورد سامانه ۱۳۷ مطرح شد قابل‌بررسی هست و بنده پیگیری خواهم کرد.

شهردار اردبیل در مورد مطالبه بانوان در مورد محلی برای مادر و کودک در پارک‌ها و مراکز عمومی، تجاری و فرهنگی  نیز گفت: سعی خواهیم کرد حتی‌الامکان در برخی مراکز طراحی  شود.

وی به درآمدهای پایدار نیز اشاره کرد و گفت: در مورد عوارض خودرو که برخی از شهروندان در شهرهای کوچک اطراف بیت می‌کردند، جلوگیری شد و از ماهیانه ۳۰ میلیون تومان به حدود ۱ میلیارد رساندیم و یا در قضیه ۱درصد انتقال نقل‌وانتقال خودرو یا درصد عوارض شرکت‌های تاکسی اینترنتی  و یا پارکبان‌های الکترونیکی حاشیه خیابان و یا تعیین قدمت ساختمان‌ها برای عوارض اماکن را در حال ساماندهی هستیم تا به درآمد پایدار برای شهرداری برسیم تا این درآمدها باعث شادابی شهر شود.

صفری در مورد هوشمندسازی فعالیت‌های شهری نیز اشاره کرد و گفت:  در حال انجام برخی از زیرساخت‌ها  مانند اتاق مانیتورینگ کنترل ترافیک شهری در شهرداری را با بودجه بالغ بر ۲۰ میلیارد ریال در دهه فجر امسال افتتاح خواهد شد.

وی  به رویداد ۲۰۲۳ کشورهای اکو نیز اشاره کرد و گفت:  مسئول قبلی میراث‌فرهنگی تقبل کرده و الان سرکار نیست و عموماً  برنامه‌ریزی برای این رویداد وظیفه آن اداره است و باید برای چنین حرکتی حداقل ۲ سال قبل برنامه‌ریزی می‌شد بااین‌وجود اعلان همکاری کرده‌ایم که هر موردی توسط میراث‌فرهنگی باشد ما مضایقه نخواهیم کرد.

وی به سرویس‌های بهداشتی سطح شهر این اشاره کرد و گفت: سرویس‌های بهداشتی از ۵۳ مورد حدود ۲۵ مورد فعال است که هم اکنون ۴۸ مورد فعال هستند.

وی در پایان سخنان خود به یادمان میدان وحدت اشاره کرد و گفت: این پروژه که یکی از معدود پروژه‌هایی است که از دوره قبلی باقی‌مانده است با وجود توافق با پیمانکار برای پایان پروژه در دهه فجر امسال، متأسفانه به دلیل مشکلات فنی نتوانسته است آماده کند و نهایتاً تا خرداد یا شهریور سال آینده تحویل خواهیم داد.

منبع: سبلان ما

انتهای پیام/