مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: پروژه های آبخیزداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی با اعتبار 270 میلیارد ریال در 23 حوزه آبخیز استان اجرا خواهد شد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حرف آور، شهامت هدایت مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل با اعلام این خبر گفت: برنامه‌های آبخیزداری امسال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی در سطح استان شامل اقدامات مکانیکی،بیومکامیکی و بیولوژیکی آموزش ترویج و جلب مشارکت‌های مردمی و تسهیل‌گری اجرای پروژه و اجرای پروژه کاداستر اراضی ملی و گشت٬ حفاظت و مراقبت از عرصه های منابع طبیعی و مستند سازی این پروژه‌ها با اعتبار۲۷۰ میلیارد میلیارد ریال در سطح تمامی شهرستانهای تابعه اجرا خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه پروژه‌های آبخیزداری با توجه به وضعیت مناطق با اولویت اجرا می‌شود خاطر نشان کرد: اولویت ما در اجرای پروژه‌های آبخیزداری در مناطق بحرانی استان است.

 مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با بیان اینکه سال گذشته۶۷درصد اعتبارات تخصیص یافته، هزینه شده است افزود: تکمیل تعدادی از پروژه‌های سال گذشته را در دست اجرا داریم.

وی با اشاره به شاخص‌های انتخاب حوزه‌ها به منظور اجرای پروژه‌های آبخیزداری در استان افزود: این حوزه‌ها براساس شاخص‌های فرسایش خاک، وقوع سیلاب وضعیت کم آبی و خشکسالی مناطق هدف و تامین آب آبخوان‌ها انتخاب می‌شوند.

هدایت، اجرای عملیات بیولوژیک٬ اقدامات مقابله با ریزگردها و منابع آب زراعی و بالا بودن میزان رسوب و فرسایش در حوزه‌ها را از دیگر شاخص‌هایی عنوان کرد که در انتخاب حوزه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.

وی همچنین اجرای پروژه‌های آبخیزداری در برخی از مناطق به منظور کنترل سیل٬ میزان مشارکت مردم مناطق و تقویت پوشش گیاهی حوزه‌ها اعم از مرتعی و جنگی را هم از دیگر شاخص‌ها‌ در انتخاب حوزه عنوان کرد.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اظهار کرد: پروژه‌های سال گذشته با توجه به این شاخص‌ها انتخاب شده بودند که به دلیل کمبود اعتبارات برخی از آنها تکمیل نشدند که امسال تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در دست اقدام است.

انتهای پیام/