پروژه ایرانیزه شدن نیمکت‌ تیم‌های فوتبال ایرانی با سرعت پیش می‌رود. دو نیمکت بزرگی که گزینه‌های مشترک دارد؛ دو فردی که قبلا به عنوان همکار و همبازی در کنار یکدیگر قرار داشتند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حرف آور، بعد از رفتن استراماچونی و مارک ویلموتس از استقلال و تیم ملی سکان یکی به دست فرهاد مجیدی سپرده شد و سرنوشت یکی دیگر از نیمکت‌ها معلوم نیست. هم‌چنین خبر می‌رسد که گابریل کالدرون یک قدم تا فسخ قرارداد با پرسپولیس فاصله دارد تا معادله مجهول سرمربی جدید نیز به پرسپولیس برسد. با توجه به روند موجود پروژه ایرانیزه شدن نیمکت مهم‌ترین تیم‌های فوتبال ایران به سرعت پیش‌ می‌رود و گزینه‌های محدودی برای فعالیت در بالاترین مقام فنی وجود دارد. گزینه‌های مشترکی برای تیم ملی و شاید پرسپولیس که در سال‌های قبل نیز سابقه همکاری با یکدیگر را داشته اند.
بگذارید اشاره‌ای به این گزینه‌ها داشته باشیم:


*یحیی گل محمدی، آرزوی اول فصل برآورده می‌شود؟


گل محمدی در ابتدای فصل نزدیک ترین گزینه به نیمکت پرسپولیس بود و می‌توانست با قراردادی سه ساله هدایت سرخ‌‌های پایتخت را بر عهده بگیرد. اما توافق زودهنگام با شهر خودرو و عقد قرارداد با این تیم باعث شد تا مالک این باشگاه مانع از حضور یحیی در پرسپولیس بشود. اما حالا او یکی از نفرات مورد نظر و اصلی برای هدایت تیم ملی و در صورت نیاز پرسپولیس است. یحیی گل محمدی آدمی نیست که شانس دوباره حضور سرخ پوشان را از دست بدهد و به نظر می‌رسد بعد از فسخ قرارداد کالدرون به  این تیم جواب مثبت بدهد. از طرف دیگر برای حضور در تیم ملی ایران مذاکرات ابتدایی با این مربی صورت گرفته و برنامه‌ آماده سازی از او گرفته شده است و حالا همه چیز بر عهده فدراسیون قرار دارد. در صورت تصویب استخدام سرمربی ایرانی برای تیم ملی، یحیی گل محمدی یکی از گزینه‌های اصلی برای جانشینی ویلموتس خواهد بود.


*علی دایی، بازگشت به فوتبال با آرزوی بزرگ؟


رد پیشنهادات تیم‌های مختلف از جمله ذوب‌آهن این شایعه را به وجود آورد که علی دایی برای رسیدن به نیمکت پرسپولیس یا تیم ملی ایران برنامه دارد. جایی که او پیش از این نیز حضور در آن را تجربه کرده و غریبه با فضای این دو نیست. دایی در ابتدای لیگ گزینه جانشینی برانکو بود اما اقبال عمومی با  او همراه نبود تا همه چیز منتفی شود. بعد از رفتن کارلوس کی‌روش نیز به واسطه رابطه خوب او با علی دایی، همه شهریار فوتبال ایران را گزینه اصلی جانشینی این مرد پرتغالی دانستند اما اصرار به جذب مربی خارجی مانع از انجام این رویداد شد. حالا او نیمکت پرسپولیس و تیم ملی را پیش روی خود می‌بیند. او حالا در پی کسب قهرمانی لیگ با پرسپولیس و یا صعود به جام جهانی با تیم ملی خواهد بود تا آرزوی نیمه تمام خود را به سرانجام برساند.


*امیر قلعه‌نویی، فردی به دنبال فراموشی خاطرات تلخ با تیم ملی


هر گاه مصاحبه‌های قلعه‌نویی را می‌خوانید، او ناخودآگاه گریزی به دوران حضورش در تیم ملی می‌زند. مربی‌ای که در تیم ملی نباخت و باخت به کره جنوبی در ضربات پنالتی حکم به پایان کار او داد. قلعه‌نویی حالا در سپاهان اوضاع خوبی دارد و می‌تواند قهرمانی در لیگ را تجربه کند. اما ارائه پیشنهاد از سوی فدراسیون برای حضور بر روی نیمکت تیم ملی، او را برای حضور در این پست اغوا می‌کند. جایی که او با حضور در تیم ملی با یک هدف دو نشان می‌زند؛ حضور در جام ملت‌ها و جام جهانی که همه خاطرات تلخ را فراموش می‌کند.


البته در این بین گزینه اصلی و خارجی فدراسیون فوتبال برای تیم ملی برانکو ایوانکویچ بود که وجود برخی مشکلات و البته استعفای مهدی تاج از ریاست فدراسیون پروژه بستن قرارداد این مربی و کادرش را با مشکل رو به رو کرده و باید دید در ادامه توافق کسب می‌شود یا خیر.


گزینه‌های دیگری نیز برای پرسپولیس وجود دارد که نسبت به نفرات قبلی شانس کمتری دارند. از جمله مهدی تارتار که با نفت مسجد سلیمان موفق بوده و به واسطه کار در پرسپولیس به عنوان دستیار می‌تواند جزو گزینه‌ها قرار گیرد. هر چند که این احتمال وجود دارد یک گزینه ارزان قیمت خارجی که سابقه کار در ایران را دارد، شانس حضور بر روی نیمکت پرسپولیس را پیدا کرده با مسئولان مذاکره کند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : ورزش سه