در اطلاعیه فرماندهی انتظامی استان اردبیل آمده است: از پیروان صدیق و دلداده اباعبدالله علیه السلام انتظار می‌رود که نه تنها خود را از دست یازیدن به کنش ها و اقداماتی که موجب وهن آن قیام راستین و خدایی می‌شود اجتناب ورزند، بلکه با زبان دین و بهره گیری از اصول روشنگری دینی، دیگران را نیز از انجام کنش های غیرعقلانی و انحراف آمیز، نظیر قمه‌زنی و بهره گیری از آلات و ادوات نامتعارف و موسیقی‌ها و آهنگ های وهن‌آمیز نهی نمایند.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی کلبه خبر، در متن اطلاعیه فرماندهی انتظامی استان اردبیل که به مناسبت فرا رسیدن ماه محرم، ماه سوگواری سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) صادر شده، آمده است:

السلام علیک یا اباعبدالله الحسین(ع)

حضرت امام خمینی (ره): “محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است”.

محرم، ماه بصیرت، شکوفایی معنوی، سوگواری خردمندانه و ماه عشق الهی است. ماه رشد و بالندگی و اندیشیدن، مدرسه عشقی که باید در آن درس چگونه زیستن آموخت و عاشورا نقطه عطف شجاعت، شکیبایی، ذلت گریزی و ستم ستیزی در مسیر پرفراز و نشیب تاریخ اسلام است.

عاشورا صحنه ای از مظلومانه‌ترین و جانگدازترین واقعیت در حیات بشری است که در آن، درس مبارزه با «خودپرستی»، «ظلم» و «خودکامگی» با خون نگاشته شد. حال و هوای محرم الحرام و واقعه حماسی عاشورا، دل عاشقان اباعبدالله(ع) را بی‌تاب کرده و دلسوختگان و شیفتگان مکتب حسینی(ع) در لبیک به ندای “هل من ناصر ینصرنی” به سوگ و ماتم می‌نشینند.

فرماندهی انتظامی استان اردبیل نیز همگام با این پویش عظیم مردمی و عزاداری حسینی و با بسیج امکانات ضمن پاسداشت حماسه عظیم و باشکوه و الهی عاشورا، با کمال افتخار در راستای تأمین نظم و امنیت و خدمتگزاری به مردم قدرشناس و ولایی با مشارکت و همراهی عموم عزاداران عزیز انجام وظیفه خواهد کرد.

از همین رو، از پیروان صدیق و دلداده اباعبدالله علیه السلام انتظار می‌رود که نه تنها خود را از دست یازیدن به کنش ها و اقداماتی که موجب وهن آن قیام راستین و خدایی می‌شود اجتناب ورزند، بلکه با زبان دین و بهره گیری از اصول روشنگری دینی، دیگران را نیز از انجام کنش های غیرعقلانی و انحراف آمیز، نظیر قمه‌زنی و بهره گیری از آلات و ادوات نامتعارف و موسیقی‌ها و آهنگ های وهن‌آمیز نهی نمایند.

نیازی به یادآوری نیست که پاسداشت بزرگی و عظمت نهضتی همچون نهضت عاشورا جز با اقدامات عقلانی، هوشمندانه و بزرگ منشانه میسر نخواهد شد. از همین رو از همگان انتظار می‌رود در ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان، آن گونه عمل کنند که در شأن آن نهضت ماندگار و عظیم تاریخی و دینی است. همچنین ضروری است همچون سالیان گذشته نکاتی را یادآور شویم:

۱ـ ماموران انتظامی و راهنمایی و رانندگی با تلاش بی‌وقفه کوشش خواهند کرد با برقراری نظم، امنیت و سهولت در تردد خودروها بر شکوه و عظمت مراسم عزاداری در سراسر کشور بیافزایند، به همین سبب به شهروندان محترم توصیه می شود با کارکنان فراجا در این ایام مثل همیشه همکاری مسئولانه داشته باشند.

۲- از مسئولان هیئت های عزاداری و تکایا درخواست می‌شود از نصب هر گونه داربست در معابر عمومی که موجب مسدود شدن خیابان و یا کندی عبور و مرور می شود، اجتناب ورزند.

۳- به همه دسته‌های عزاداری، به ویژه آنهایی که شب هنگام در معابر عمومی به عزاداری می‌پردازند توصیه موکد می‌شود که در بهره گیری از بلندگوها، رعایت حال بیماران و افراد سالمند و … را بنمایند.

خاطرنشان می‌شود که مراکز ۱۱۰ پلیس در تمامی ساعات شبانه روز آماده دریافت اطلاعات و خدمت‌رسانی به مردم شریف و مؤمن جامعه خواهند بود.

انتهای پیام/