امام جمعه اردبیل گفت: رژیم صهیونیست با تمام بی‌شرمی به جاسوسی در ایران اعتراف کرده که آمریکا هم تمام قد پشت این رژیم فاسد ایستاده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حرف آور،آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اظهار داشت: نخست وزیر رژیم صهیونیستی این هفته با بی شرمی تمام، مسئولیت حمله به عراق را به عهده گرفت و با بی شرمی گفت “جاسوسان اسرائیل را به ایران فرستادم تا به آرشیو فعالیت‌های هسته‌ای ایران دست پیدا کنند تا ترامپ را به خروج از برجام راضی کنم”  او با بی شرمی گفت “هر کجای دنیا ضرورت اقتضا کند اسرائیل حمله نظامی خواهد کرد”.

وی گفت: این تصریحات، همه، نقض قوانین بین‌المللی و تصریح به تروریسم دولتی است اما جامعه جهانی مخصوصا آمریکا تمام قد پشت این تروریسم عفن دولتی ایستاده و بلکه بالاتر از آن از این جرثومه فساد و سگ هار استفاده ابزاری می‌کند.

نماینده ولی فقیه در استان گفت: بمباران عراق توسط اسرائیل با دستور مستقیم آمریکا صورت گرفت. اینکه نتانیاهو می گوید جاسوسان خود را به ایران فرستادم تا با دسترسی به آرشیو هسته‌ای ایران ترامپ را به خروج از برجام متقاعد کنم، این هفته بطلان آن معلوم شد. دولت ترامپ در گزارش به کنگره گفته بود ایران تعهد هسته ای خود را نقض کرده است، کنگره با تأکید بر دروغ بودن این گزارش دولت ترامپ را وادار کرد که دوباره گزارش به کنگره بیاورد. در گزارش جدید اعلان شده که ایران هیچ تخطی از توافق هسته ای نداشته است و حالا دنیا این سؤال را از ترامپ دارد که اگر ایران تخطی نکرده، این فشار اقتصادی برای چیست؟!

عاملی اظهار کرد: آمریکا دوباره یک اشتباه بزرگ مرتکب شد و با پهپادهای اسرائیلی مواضع حشد شعبی در عراق را بمباران کرد. این اولا موقعیت حشد را در عراق فوق‌العاده بالا می‌برد چون نفرت از آمریکا در عراق فوق‌العاده است. بوش پسر با توهم سلاح کشتار جمعی دو میلیون انسان را در عراق بیچاره کرد. ثانیاً دولت عراق را جهت تامین تسلیحات ضد هوایی به طرف ایران سوق می‌دهد. این برای ایران از جهات عدیده یک فرصت طلایی است.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: ما در خصوص این حمله دو مطلب را باید تذکر دهیم. اول اینکه نا امن بودن فضای کشور عراق و تبدیل شدن آن به جولانگاه پهپادهای آمریکایی و اسرائیلی هر لحظه عتبات را تهدید می کند. دشمن ما که قلبا و عملا به اصل «هدف وسیله را توجیه می کند» اعتقاد دارد ممکن است حرم ائمه را بمباران کند و آن را به گردن افراطیون اهل سنت بیاندازد و جنگ طائفی و مذهبی را در عراق شعله‌ور سازد.

وی ادامه داد: مطلب دوم این است که جانشین فرماندهی حشد شعبی ابومهدی المهندس اعلام کرد که این حمله توسط چهار پهپاد اسرائیلی صورت گرفته و اضافه کرد این پهپادها را آمریکا وارد عراق کرده و اعلام کرد این پهپادها از طریق کشور آذربایجان وارد فضای عراق شده اند. این مسئله برای ما بسیار دردناک است که دولت همسایه ما با اسرائیل همکاری می کند و کشور خود و پایگاه های هوایی خود را در اختیار اسرائیل قرار می‌دهد. ثانیا به همسایه های خود خیانت می‌کند.

امام جمعه اردبیل افزود: قبلا هم یک پهپاد اسرائیلی از لنکران بلند شد و وارد خاک ایران شد و مستقیم به طرف مرکز هسته ای ایران در استان اصفهان راه افتاد و توسط پدافند هوایی ایران در فراز نطنز ساقط گردید. آن زمان دولت ایران در برابر این خیانت سکوت کرد و حالا معلوم می شود که سکوت ما درست نبوده و دولت همسایه را برای حمله به سایر کشورهای منطقه جری کرده است.

وی اظهار داشت: من از دولت آذربایجان می پرسم این قدر به آمریکا و اسرائیل خدمت کرده‌اید چرا آنها ذره ای در موضوع قره باغ به شما کمک نمی کنند و بالعکس مدام جانب ارمنستان را می گیرند و تازگی اسنادی از ابوالفضل ائلچی بیگ منتشر شده که نشان می دهد کلبجر با دستور کلینتون سقوط کرده است. از عجایب امور این است که آمریکا و اسرائیل می توانستند از پایگاه های خود در سایر کشورهای خاورمیانه استفاده کنند ولی آمریکا و اسرائیل ترجیح دادند که در این عملیات از آذربایجان استفاده کنند یعنی دیوار آذربایجان را از سایر کشورها کوتاه تر می دانند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان در بخش دیگری از خطبه ها با اشاره به روز مسجد و علت نامگذاری این روز به روز مسجد اظهار داشت: در سال ۱۳۴۸ صهیونیست‌ها مسجد الاقصی را به آتش کشیدند به همان علت در سالروز آن حادثه یعنی ۲۱ اوت هر سال مصادف با ۳۱ مرداد توسط وزرای خارجه  کشورهای اسلامی روز مسجد نامگذاری شد.

وی بیان کرد: رسول خدا بعد از ورود به مدینه اولین کاری که کرد بنای مسجد بود که در آن زمان به عنوان مقر حکومتی حضرت و محل عبادت مسلمانان مورد استفاده بود. دومین کار حضرت، بنایی در کنار مسجد برای فقرا و مستمندان بود که به اصحاب صفه مشهور بودند و این مجاورت برای این بود که مسلمانان هر روز وضع آنها را ببینند و فقر را از جامعه ریشه کن نمایند. کار سوم حضرت عقد اخوت بود بین مهاجرین و انصار تا این طور نباشد که در جامعه اسلامی یکی بخورد و دیگری نگاه کند. کار دیگر حضرت یاد دادن سواد به بی سواد ها بود. آن حضرت اولین کلاس اکابر را هم برای مردان و هم برای زنان برگزار کرد و محل و کلاس این تعلم، مسجد بود و لذا حضرت خطاب به مردم مدینه فرمود هر کس به مسجد من بیاید و هدفی جز فراگیری دانش یا تعلیم به دیگران نداشته باشد به سان مجاهدی است که در راه خدا به جهاد می پردازد.

وی افزود: حضرت خود به این کلاس‌ها سر می زد و حساس بود که فارغ‌‌التحصیلان علماء عاملین باشند. از ده نفر از یاران رسول خدا روایت شده که ” ما در مسجد قبا درس می خواندیم چون پیامبر بیرون می رفت فرمود آنچه می خواهید بدانید فراگیرید ولی خداوند شما را جز به کار بستن آن چه فرا گرفته اید پاداش نمی دهد” در این کلاس ها منیر، کرسی تدریس بود. رسول خدا برای بیان قدسیت تعلیم و تعلم در مسجد برای منبر ویژه قائل شد و فرمود که مراسم سوگند در کنار منبر باشد و فرمود هر کس در کنار منبرم دروغ گوید هرچند برای یک چوب مسواک باشد جایگاهش در آتش خواهد بود. رسول خدا علاوه بر این مطلب که گفته شد از جهات عدیده بر قدسیت مسجد تاکید کرد. به حدی که فرمود “الجلسه فی المسجد خیر من الجلسه فی الجنه”.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در ادامه گفت: فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص مسجد و نقش مساجد تکلیف بسیار بزرگی را برگردن هیأت امناء، ائمه جماعات، کانون ها و پایگاه ها آورده است.

وی عنوان کرد: مسجد قلب محله است. با وجود مسجد اختلاف نباید به دادگاه برود، طلاق باید در مسجد و محله حل شود. اگر محله نیازمند دارد در مسجد با احداث صندوق مساعدت و قرض‌الحسنه تامین شود. مسجد محل حفظ آبروی افراد است. افرادی که برای ازدواج، جهیزیه و… هزینه ندارند باید از طرف مسجد پشتیبانی شوند. اگرمحل معتاد دارد محله در مسجد باید تدبیر کند. اگر محله خانواده مشکل دار دارد باید در مسجد حل شود. اگر محله مدرسه دارد مسجد باید نخبگان مدرسه را تشویق کند. اگر محله خانواده بی سرپرست و یتیم دارد مسجد باید پدری نماید.

وی افزود: مسجد باید مظهر همت جمعی محله و منطقه باشد مثل یک مجمع عمومی تصمیم جمعی بگیرد و همت جمعی نشان دهد. مسجد در تامین عدالت آموزشی حتما باید فعال باشد یعنی حتما باید به فکر تقویت آموزشی دانش آموزان مخصوصا  جوانان و نوجوانان نخبه باشد برای آنها کتابهای کمک آموزشی فراهم کند کلاسهای تقویتی باید در مسجد برگزار شود و حتما باید از قابلیت بسیج اساتید استفاده کند. سپاه معظم در استان ما ۷۰ سالن ورزشی احداث کرده ‌‌مدیریت مساجد باید  از این مراکز و از استخرهای احداث شده استفاده کند. مسجد باید اول مدرسه باشد و تربیت بچه های محله باید در مسجد انجام شود. مسجد باید برای بانوان، جوانان و نوجوانان کلاس و برنامه داشته باشد. مسجد باید پاتوق فرهنگی، تفریحی، علمی، عبادی و تربیتی جوانان باشد. مسجد در یک کلمه پناهگاه است. مسجد محل عروج است همچنان که پیامبر از مسجدالحرام به مسجد الاقصی و از مسجد الاقصی به آسمان عروج کرد.

عاملی اظهار داشت: آنچه ما گفتیم، مقام معظم رهبری بالاتر از آن را می گویند. ایشان می فرمایند «مسجد باید رابطه‌ی خود را با جوانانی که ازدواج میکنند، با کسانی که به موفقیت‌های علمی و اجتماعی و هنری و ورزشی دست می‌یابند، با صاحب همّتانی که کمک به دیگران را وجهه‌ی همت می سازند، با غمدیدگانی که غمگساری می‌جویند‌ و حتی با نوزادانی که متولد می شوند، برقرار و مستحکم کند.» و باز می‌فرمایند «مسجد هسته‌ی مقاومت است؛ نه فقط مقاومت نظامی که بالاتر از آن مقاومت فرهنگی؛ حصار و خاکریز فرهنگی اگر این حصار سست باشد همه‌چیز از دست خواهد رفت، اینکه با جمهوری اسلامی مخالفند به خاطر ایمان مردم است؛ این حصار فرهنگی برای حفظ ایمان مردم است.»

وی در توضیح فرمایش مقام معظم رهبری گفت: یعنی مسجد این طور نباشد که پیش نماز، نماز خود را بخواند و برود و مشغول کار دیگری باشد و هیأت امناء فقط موسم محرم برای ریاست به مسجد بیایند  یا مسجد محل مرده باشد و در مسجد برای مرده نماز بخوانند. از مسجد قرآن برای دعوت به تشییع مرده پخش شود و در نتیجه قرآن تداعی کننده مرده باشد یا مسجد فقط کاربرد برای اقامه مجالس ترحیم داشته باشد.

امام جمعه اردبیل اظهار کرد: اینها ظلم به مسجد و سعی در خرابی مسجد است. اوقاف باید ارزیاب داشته باشد و به محلات، ائمه جماعات و هیأت امناء نمره بدهد و مساجد آرمانی را تشویق کند.

انتهای پیام/