معاون سیاسی استاندار اردبیل گفت: هرگونه استفاده از فاضلاب خام در کشاورزی ممنوع است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حرف آور، بهروز ندایی اظهار کرد: برخی از روستاها دارای مشکل آب شرب هستند اما نحوه کلرزنی و بهداشت آب برای استفاده مشکلی ندارد.

وی بابیان اینکه شش شهرستان اردبیل دارای تصفیه‌خانه فاضلاب شهری است، گفت:  تصفیه‌خانه فاضلاب اردبیل پاسخگوی ورودی فاضلاب نیست و اعتبار لازم برای توسعه این تصفیه‌خانه جذب‌شده و به‌زودی عملیات اجرایی آن آغاز می‌شود.

معاون سیاسی استاندار اردبیل بابیان اینکه هرگونه استفاده از فاضلاب خام در کشاورزی ممنوع است، گفت: مشکل آب روستای بارزیل مشکین‌شهر بارها مورد بررسی قرارگرفته و به دلیل کمبود آب، گاهی از فاضلاب خام برای آبیاری استفاده می‌کنند و خوشبختانه در آزمایش اولیه مشکل بهداشتی مشاهده نشده است.

ندایی با اشاره به اینکه انتقال فاضلاب شهرک صنعتی دو دارای مشکل است، افزود: برای دفع فاضلاب این شهرک باید طبق برنامه‌ریزی میان‌مدت و بلندمدت اقدامات مناسبی انجام داد.

معاون سیاسی استاندار اردبیل همچنین در مورد آب روستاها گفت: برای تأمین آب موردنیاز روستاها باید برنامه‌ریزی شود؛ بر طبق آمار آب و فاضلاب استان، ۹۸۳ روستا تحت پوشش و ۷۱۳ روستا غیر تحت پوشش آب و فاضلاب است.

وی افزود: برخی از روستاهایی که تحت پوشش آب و فاضلاب نیست باید از آب مورداستفاده نمونه‌برداری کرده و نسبت به‌سلامت آب اطلاع‌رسانی دقیق شود.

ندایی در بخش دیگر سخنان خود گفت: در فصول گرم سال کشاورزان، عشایر و روستاییان مواظب تب کریمه باشند که از طریق کنه و ذبح احشام به انسان منتقل می‌شود.

معاون سیاسی استاندار اردبیل بابیان اینکه دامپزشکی استان باید آموزش‌های لازم را برای پیشگیری از این بیماری خطرناک انجام دهند، افزود:آموزش‌های لازم برای عشایر و دام‌پروران و سایر افرادی که به‌نوعی ذبح احشام انجام می‌دهند به‌صورت شفاف و عواقب این بیماری داده شود.

وی ادامه داد: حساس سازی مسئولان و مردم و عدم استفاده از گوشت تازه برای پیشگیری از بیماری‌های نوپدید و تب کریمه کنگو ضرورت دارد.