امام جمعه اردبیل گفت:مجلس شورای اسلامی دوباره تصویب کرد که ارزش افزوده به صورت استانی نه ملی تقسیم شود این مصوبه ظلم بیّن به استان‌های کم برخوردار است.

ه گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی کلبه خبر، آیت‌الله سید حسن عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نماز جمعه با اشاره به سفر اخیر رافائل گروسی به تهران اظهار داشت: مدیرکل آژانس هسته‌ای بعد از حضور در ایران و مذاکره با مسئولین هسته‌ای ایران گزارش خود را به حکام آژانس هسته‌ای اعلام کرد در این دوره آژانس قطعنامه‌ ای ضد ایران صادر نکرد از این معلوم می‌شود که ایران در مذاکره با گروسی که غالباً با سوءظن به ایران نگاه می کند تنازلاتی مهم داشته است.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: عدم صدور قطعنامه توسط حکام آژانس علیه ایران اقدام مبارکی است و می‌تواند مقدمات گفت‌وگوی سازنده را فراهم کند هرچند برجام به تعبیر نماینده روسیه در آژانس احتیاج به گفت‌وگو ندارد چون تمام بندهای آن روشن ، واضح و شفاف است او  می‌خواهد بگوید سنگ اندازی ها در موضوع هسته ای ایران همه سیاسی است نه فنی؛ آمریکا نیز دو اظهار نظر مهمی داشت اولاً اعلام کرد که از تلاش های گروسی برای حل و فصل مسائل هسته‌ای با ایران استقبال می‌کند و از طرفی دیروز آمریکا اعلام کرد که دیپلماسی و مذاکره بهترین راه حل برای حل پرونده هسته‌ای ایران است نتانیاهو نیز بعد از ملاقات با مسئولین آمریکایی گفت من در روزهای گذشته کاملاً احساس کردم که آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در خصوص پرونده هسته‌ای ایران تغییر موضع داده اند!

نماینده ولی فقیه با تبیین کیفیت تعامل کشورهای اروپایی و آمریکا در مواجه با ایران خاطر نشان کرد: در نوع تعامل اروپایی ها و آمریکایی ها با ایران یک نکته نباید مغفول بماند آنها هرگاه اوضاع امنیتی ایران را مختل می بینند در برابر ما شدیداً گارد می گیرند بیانیه صادر می‌کنند قطعنامه می‌نویسند تحریم وضع می‌کنند و وقتی متوجه می‌شوند که ایران زیرساخت امنیتی قوی دارد حاضر به تعامل می شوند در حوادث چند ماه اخیر ایران آنها به طمع افتادند و در برابر ایران رفتار خشن و تنمر داشتند اما وقتی با تحریکات فراوان دیدند برای آنها آبی گرم نشد و از طرفی متوجه شدند که تحقیقات علمی و میدانی ایران در دانش هسته‌ای با سرعت خاص پیشرفت می‌کند مسیر را عوض کردند و این درس بزرگی برای ماست که در عین مطالبه جدی از مسئولین برای اصلاحات اقتصادی و حاکمیت عدالت در تمام عرصه ها کاری نکنیم که دشمن به طمع بیفتد و در نتیجه هزینه سنگینی برای کشور درست شود.

وی افزود: آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها در خصوص برجام هرچه تکان بخورند و بخواهند خلاف مفاد آن عمل کنند کاملاً ضایع می شوند اخیراً بعضی از موضع‌گیری‌های آنها برای فرار از تعهدات خود در برجام آنها را به اضحوکه تبدیل کرد اخیراً آمریکا و اروپا یک موضع گیری عجیبی در برابر ایران داشتند که اگر کسی با این موضع‌گیری به حال دنیا های های گریه کند مورد ملامت نیست آنها از برجام یا خارج شده اند یا حتی به یک بند آن عمل نکرده اند با این حال سر ایران داد زدند که چرا ایران به بندهای برجام عمل نمی کند و ماده غنی شده را بالا می برد.

خطیب جمعه اردبیل در ادامه تصریح کرد: این نهایت فزون خواهی ، منیت ، قلدری ، تفرعن ، روحیه استکباری و نهایت بی حیایی است معنای سخن آنها این است که ایران باید یک طرفه

به برجام عمل کند انتظار عمل یک طرفه به قرارداد فقط از انسان مختل المشاعر سر می زند و در تاریخ بشریت حتی یک بار هم اتفاق نیفتاده که یک قرارداد رسمی بسته شود ولی فقط یک طرف ملزم به عمل به آن باشد در آن صورت دیگر عقد، عقد نیست بلکه ایقاع است!

امام جمعه اردبیل گفت: متاسفانه ایران در سابق مدت مدیدی به صورت یک طرفه به برجام عمل کرد آن زمان دلسوزان گفتند که عمل یک طرفه به قرارداد در برجام از طرف ایران درست نیست و آنها را جری می‌کند ولی ایران مدت طولانی یک طرفه به برجام عمل کرد و حتی راکتور آب سنگین را تخریب کرد یعنی بالاترین تنازل را از خود نشان داد و به صورت انفعالی عمل کرد تا اینکه مجلس شورای اسلامی وارد شد و سطح تعهد ایران در برجام را پایین آورد غنی‌سازی در سطح بالا از آن زمان شروع شد و این دقیقاً  اقتضای برجام بود در برجام آمده که اگر یک طرف به تعهد خود عمل نکرد طرف دیگر هیچ تعهدی ندارد و لذا آنها که الان داد می زنند چرا ایران به برجام عمل نمی کند از نظر حقوقی کاملاً خنده دار است و حکایت از نیت ناپاکی دارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به مصوبه مجلس شورای اسلامی در رابطه با چگونگی تقسیم ارزش افزوده خاطر نشان کرد: مجلس شورای اسلامی دوباره تصویب کرد که ارزش افزوده به صورت استانی نه ملی تقسیم شود این مصوبه ظلم بیّن به استان‌های کم برخوردار است آیا نمایندگان توجه ندارند که کارخانجات بزرگ استان‌های برخوردار از پول ملی درست شده است؟ پس چرا ارزش افزوده آن استانی تقسیم می شود؟ آیا امضاء این قانون امضاء ظلم نیست؟ اگر ارزش افزوده به صورت ملی تقسیم شود ثروت هنگفتی به استان‌های محروم سرازیر می‌شود و بخش مهمی از دردهای بی درمان این استان‌ها حل می گردد و حتی بعضی از خطر های امنیتی از آنها دفع می شود.

وی اضافه کرد: با این مصوبه، مجلس نباید از توازن بین استان‌ها و مناطق مختلف کشور صحبت کند ما سالهاست که به دنبال حل این مسئله و دفع این ظلم هستیم ولی نمایندگان استان‌های توسعه یافته اصلاً اجازه طرح موضوع را نمی دهند اگر این موضوع به یک مطالبه ملی تبدیل شود احتمال تجدید نظر وجود دارد.

آیت الله عاملی با تشریح دشواری های این روزهای رژیم غاصب صهیونیستی تصریح کرد: اسرائیل در عمر ۷۵ ساله خود این روزها بدترین روزهای خود را می‌گذراند نسل‌های جدید فلسطینی تمام معادلات را به هم ریخته اند سر کار آمدن یک دولت بسیار افراطی در اسرائیل نیز بر آتش دمیده است درگیری و کشتار و حمله به اردوگاه ها این روزها به اوج رسیده است عصیان در نیروهای نظامی اسرائیل برای اولین بار دیده شده است بن غفیر رئیس وزیر امنیت اسرائیل برای اولین بار پلیس اسرائیل را تغییر داد رئیس نیروی هوایی عوض شد کار به جایی رسید که آمریکا و اروپا به اسرائیل می گویند کشتار فلسطینی ها دیگر بس است!

وی افزود: نتانیاهو برای اولین بار اعلام کرد فاجعه حقیقی و بزرگ در اسرائیل اتفاق می افتد کشور من در برابر چشمان من در حال فروپاشی است ما به سمتی می‌رویم که بازگشت از آن ممکن نیست و ما مجبوریم اصلاحات قضایی را کنار بگذاریم هرچند مجلس اسرائیل آن را تصویب کرده است نکته جالب اینکه  آمریکا این روزها به طور مدام اظهار می‌کند که در کنار اسرائیل است علت آن جلوگیری از مهاجرت شدید یهودی ها از اسرائیل به اروپا و آمریکا است اسرائیلی ها به یقین رسیده اند که دیگر در اسرائیل آینده ای برای آنها وجود ندارد یک حرف عجیبی نیز رئیس جمهور اسرائیل چند ماه پیش اعلام کرد و گفت در طول تاریخ هرگاه یک دولت یهودی تشکیل شده به ۸۰ سالگی نرسیده است و ما در حال نزدیک شدن به ۸۰ سالگی هستیم! این در حالی است که هیچ کشور اسلامی در کنار فلسطینی‌ها نایستاده است بلکه علیه فلسطینی‌ها نیز سخن گفته اند.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: چند سال پیش مفتی عربستان فتوی داد حمله به نظامیان اسرائیل حرام است! فلسطینی هایی که با اسرائیل می جنگند تروریست هستند! یک مفتی دیگر نیز اعلام کرد فلسطین مال اسرائیل است چون خداوند خطاب به بنی اسرائیل در قرآن فرموده: “ادْخُلُوا الْأَرْضَ الْمُقَدَّسَهَ الَّتِی کَتَبَ اللَّهُ لَکُمْ”(ای قوم، به سرزمین مقدسی که خدا سرنوشت شما کرد داخل شوید)  این ها همه آخوند درباری هستند در روایت است “علماء السلطان هم شرامه محمد و منهم تخرج الفتنه و فیهم تعود یحرفون الکلم من بعد مواضعه”(آخوندهای درباری شرور ترین افراد امت محمد هستند نطفه فتنه در جامعه اسلامی با دست آنها منعقد می شود و ریشه فتنه ها به آنها بر می گردد) عجیب است که کشورهای اسلامی به جای محکوم کردن اسرائیل به ایران هجمه می کنند. جان کری در سال ۹۶ در کنفرانس امنیتی مونیخ با صراحت اعلام کرد اسرائیل، عربستان و مصر در دوره اوباما از واشنگتن خواستند که آمریکا به ایران حمله کند!

آیت الله عاملی گفت: در زمان جنگ سوریه کشورهای خلیج فارس به جای مخالفت با دخالت آمریکا در سوریه ۲۵ میلیارد دلار در قبال دست برداشتن از پشتیبانی سوریه به روسیه پیشنهاد دادند اما با جواب رد پوتین مواجه شدند نماینده روسیه در ناتو آن زمان گفت که عربستان آمادگی خود را برای اعطای ۵۰ میلیارد دلار به ناتو برای انجام هرگونه عملیات نظامی علیه سوریه و اسقاط بشار اسد اعلام کرده است. آنها دقیقاً می دانستن که با حمله ناتو به سوریه حمام خون به راه می افتد و هزاران مسلمان بی گناه جان خود را از دست می دهد آیا آنها نمی دانند که

با مقدمه حرام و شکستن حرمت ها وقداست ها نمی توان به مقصد رسید همچنان که فرعون با استخفاف و با قتل اطفال به جایی نرسید بلکه خود را در طوفان غضب الهی گرفتار ساخت او با لگد خود جنین یک زن حامله از بنی اسرائیل را ساقط کرد زن رو به آسمان کرد و گفت خدایا بیداری یا خوابیده ای؟ خداوند جنازه فرعون را عمداً به ساحل آورد در حالی که همان زن لباس می شست او جنازه فرعون را شناخت و به سینه آن موجود ناپاک درآمد آن گاه ندا از آسمان آمد که آیا خدایت بیدار است یا خوابیده است؟ خدای ما اینگونه است که ” لَا تَأْخُذُهُ سِنَهٌ وَلَا نَوْمٌ”(هرگز او را کسالت خواب فرا نگیرد) تمام ذرات کائنات لشکر الهی هستند چون شعور دارند سنگی که بر سر قوم لوط آمد مسوّمه بود یعنی اسم مقتول روی آن نوشته شده بود و سنگ می فهمید که باید به کله چه کسی بخورد و حالا خدا همان خداست و سنت همان سنت.” مُسَوَّمَهً عِنْدَ رَبِّکَ  وَمَا هِیَ مِنَ الظَّالِمِینَ بِبَعِیدٍ”(که آن سنگها از امر خدا نشاندار و معین بود و البته چنین هلاکتی از ظالمان عالم دور نخواهد بود)

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان با تاکید بر لزوم دستگیری از نیازمندان در موسم عید گفت: این روزها همه در تکاپوی خرید عید هستند عده ای هم هستند که اصلاً معنی عید را نمی فهمند سعی کنیم یکه خوار نباشیم و دست آنها را بگیریم حداقل برای آنها مشقت درست نکنیم اگر باری ز بارم برنداری / میان بار سر بارم چرایی؟

وی افزود: هر سال در آستانه ماه مبارک رمضان در غالب کشورهای اسلامی فروشندگان و مغازه‌داران و کسبه قیمت اجناس خوراکی را پایین می‌آورند تا حرمت ماه رمضان و حرمت مهمانان خداوند را حفظ کنند اما بعضی از فروشندگان در کشور ما ماه رمضان را فرصت خوبی برای کسب درآمد بیشتر می دانند و از اضطرار مردم سوء استفاده می کند این کار هم جهت اخلاقی و هم از جهت شرعی بسیار کار ناپسندی است و قطعاً تبعات بد در سرنوشت انسان دارد.

عاملی گفت: ارزش، قدر و قیمت یک جامعه و یک فرد در حال اضطرار معلوم می گردد بیمار نسبت به دکتر مضطر است جامعه به محتکر محتاج و مضطر است یک جنس که نایاب شد همه مضطرند کسی که آبرویش در خطر است مضطر است مدیون غیر عمدی مضطر است امروز قشر عظیمی از جامعه ما نسبت به قیمت ارز و سکه مضطر است.

وی تاکید کرد: اینجا قدرت روحی لازم است قدرت روحی مال امیرالمومنین است که می فرماید اگر اقالیه سبعه را به من بدهند به یک مورچه ظلم نمی کنم ” مَا لِعَلِیٍّ وَ لَنَعِیمٍ یَفْنَى وَ لَذَّهٍ لَا تَبْقَى نَعُوذُ بِاللَّهِ مِنْ سُبَاتِ الْعَقْلِ وَ قُبْحِ الزَّلَلِ وَ بِهِ نَسْتَعِینُ ” ( بخدا اگر هفت اقلیم را با هر چه در زیر آسمانهاى آنها است بمن دهند براى اینکه خدا را در باره مورچه ‏اى که پوست جوى از آن بربایم نافرمانى نمى‏ کنم، و بتحقیق دنیاى شما نزد من پست‏تر و خوارتر است از برگى که در دهن ملخى باشد که آنرا مى‏ جود )

امام جمعه اردبیل در بخش های دیگر بیانات خود گفت: خداوند در روز قیامت در آن وانفسای وحشتناک سه عنایت بزرگ دارد با عده ای تکلم می کند به یک عده نگاه خاص می کند یک عده را از لوث  گناهان تطهیر می کند این عنایات بزرگ شامل یک طائفه نمی شود و آنها کسانی هستند که دین خود را ارزان فروختند ” إِنَّ الَّذِینَ یَشْتَرُونَ بِعَهْدِ اللَّهِ وَأَیْمَانِهِمْ ثَمَنًا قَلِیلًا  أُولَئِکَ لَا خَلَاقَ لَهُمْ فِی الْآخِرَهِ وَلَا یُکَلِّمُهُمُ اللَّهُ وَلَا یَنْظُرُ إِلَیْهِمْ یَوْمَ الْقِیَامَهِ وَلَا یُزَکِّیهِمْ وَلَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ ” ( آنان که عهد خدا و سوگند خدا را به بهایی اندک بفروشند اینان را در آخرت بهره‌ای نیست و خدا با آنها (از خشم) سخن نگوید و در قیامت (به نظر رحمت) بدانها ننگرد و (از پلیدی گناه) پاکیزه‌شان نگرداند، و آنان را عذابی دردناک خواهد بود. )

وی با اشاره به خطرات و حوادث احتمالی در چهارشنبه سوری بر لزوم توجه خانواده ها در این باب تاکید کرد و افزود: چهارشنبه سوری در پیش است والدین محترم در خصوص بچه ها دقت کنند که نقص عضو نشوند این نوجوان بعد از اینکه بالغ شد علیه شما در اندرون خود موضع خواهد گرفت و خواهد گفت پدر و مادر!،  من نابالغ بودم متوجه نبودم اما شما چطور راضی به نقص عضو من شدید؟

وی با نقل یک حکایت اخلاقی مربوط به شب چهارشنبه سوری خاطر نشان کرد: آقای پهلوانی هر شب چهارشنبه به محضر  علامه می‌رفتند و معارف مهمی از ایشان می گرفتنددر این خصوص می فرماید شب چهارشنبه ۸ صفر ۱۳۹۳ هجری قمری وقتی استاد وارد اتاق شدند لبخندی زدند و فرمودند گفتیم امشب نمی آیند چون آن شب به اصطلاح چهارشنبه سوری بود و در کوچه ها بچه ها آتش روشن کرده بودند و پیاله زیر چادر گرفته و درب خانه ها گدایی می‌کردند عرض شد امشب ما هم پیاله ی گدایی را آورده ایم شبِ گدایی است.

 

انتهای پیام/