یک ابر رایانه به بحث در مورد برتری لیونل مسی یا کریستیانو رونالدو پایان داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حرف آور، آیا تا به حال کسی قادر بوده به بحث در مورد لیونل مسی در مقابل کریستیانو رونالدو پایان دهد؟ نیازی به نگرانی نیست، زیرا حالا یک ابر کامپیوتر این کار را برای ما انجام داده است.

اسپورزا مدعی شد که اساتید دانشگاه KU لوون و کارشناسان تحلیل داده ها در SciSports فرمولی تهیه کرده اند تا مشخص کنند بهترین بازیکن جهان کیست. پروفسور جسی دیویس درباره نحوه عملکرد سیستم آنها توضیح داده و گفت: “ارزش یک فوتبالیست معمولا توسط گل ها و پاس گل هایش تعیین می شود. گلزنی اتفاقی نادر است، زیرا به طور متوسط ​​۱۶۰۰ حرکت از سوی یک بازیکن در یک مسابقه فوتبال رخ می دهد. مدل ما تمام حرکات یک بازیکن مانند ضربات، پاس ها، دریبل ها، تکل ها و … را زیر نظر گرفته و ارزش آن را محاسبه می کند.”

با استفاده از داده های این دو بازیکن از ابتدای فصل ۱۴-۲۰۱۳ تا زمان انتقال رونالدو به یوونتوس، این ابررایانه به این نتیجه رسیده لیونل مسی کیفیت بالاتری دارد. با تخمین احتمالات یا VAEP، مسی با ارزشگذاری هر عمل، نمره ۱٫۲۱ در هر بازی و رونالدو نمره ۰٫۶۱ را کسب کردند.

تام دی کروس دانشجوی دکترا که درگیر این تحقیق بود در این رابطه توضیح داد: “در اولین فصل ها، نمرات مسی و رونالدو به یکدیگر بسیار نزدیک بودند، اما از فصل ۱۶-۲۰۱۵ مسی به یکباره از رقیب همیشگی خود پیشی گرفت. ما ویژگی های متخلف را در نظر می گیریم. برخی بازیکنان اقدامات زیادی دارند اما ارزش آن کارها کمتر است، مانند پل پوگبا. اما بازیکنانی هستند که کمتر به توپ ضربه می زنند، اما تاثیر زیادی ایفا می کنند. این روند معمولا برای مهاجمانی مانند هری کین، محمد صلاح یا رونالدو رخ می دهد. مسی در این زمینه استثنایی است، ستاره آرژانتینی ها اقدامات بسیار بالایی داشته و آنها نیز از ارزش بالایی برخوردار هستند.”

جالب اینجاست ادن هازارد در دوره کوتاه حضور در رئال مادرید نمره ۰٫۶۴ که بسیار نزدیک به رونالدو است را کسب کرده است.

لوته برانسن، محقق SciSports مدعی شد ماهیت نحوه کسب امتیاز آنها به این معنی است که هازارد یک جایگزین خوب اما دقیق برای رونالدو نیست. او گفت: “رونالدو یک گلزن کلاسیک است، ارزش او بیشتر توسط ضربات او مشخص می شود. اما هازارد بیشتر در جریان بازی دخیل بوده و ارزش او بیشتر در پاس ها، دریبل ها و شوت هایش تقسیم می شود.”

  • منبع خبر : ورزش سه