برای اولین بار یک نماینده حزب جمهوری‌خواه در کنگره آمریکا با متهم کردن ترامپ با تلاش برای ممانعت از اجرای قانون، استیضاح رئیس‌جمهور آمریکا را خواستار شده است.


به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حرف آور، روز شنبه (به وقت واشنگتن) «جاستین امَش» به اولین عضو جمهوری‌خواه کنگره آمریکا بدل شد که از استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور این کشور حمایت کرده است.

این عضو مجلس نمایندگان آمریکا با انتشار چند توییت «ویلیام بار» دادستان کل ایالات متحده را به تلاش برای فریب افکار عمومی با هدف حفظ جایگاه ترامپ متهم کرده و نوشت گزارش «رابرت مولر» بازپرس ویژه پرونده دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا نشان می‌دهد ترامپ در اجرای قوانین و عدالت خلل ایجاد کرده است.

گزارش مولر اواخر فروردین ماه امسال به بار ارائه شد و او به عنوان دادستان کل وظیفه داشت مشخص کند که آیا مستندات پرونده نشانگر مداخله ترامپ در اجرای قانون هست یا نه. او که منصوب ترامپ است و از حامیان وی به شمار می‌آید، پس از دریافت گزارش مولر در نامه‌ای به کنگره ادعا کرد که مدرکی دال بر ممانعت ترامپ از اجرای قانون وجود ندارد. این تفسیر از گزارش، بعدا مورد انتقاد رسانه‌ها و سیاسیونی قرار گرفت که می‌گفتند این گزارش به وضوح نشان می‌دهد ترامپ با تلاش برای جلوگیری از پیشرفت تحقیقات، از جمله طریق اخراج «جیمز کومی» رئیس وقت «اف‌بی‌آی» در اجرای قانون مانع‌تراشی کرده است.

بر اساس قوانین آمریکا، «جلوگیری از اجرای عدالت» می‌تواند به عنوان مبنایی برای استیضاح یک رئیس‌جمهور قرار گیرد. بار ادعای سوگیری به نفع ترامپ را رد کرده و به جز یک مورد، از شرکت در جلسات کنگره برای توضیح درباره ارزیابی‌اش از گزارش مولر، خودداری کرده است.

امش روز شنبه در واکنش به این تحولات، در توییتر نوشت: «جمع‌بندی کلی من این است: ۱) دادستان کل، بار، عمدا گزارش مولر را نادرست ارائه کرده است؛ ۲) رئیس‌جمهور ترامپ اقدامات قابل استیضاح انجام داده است.»

وی همچنین نوشته است که حزب‌گرایی سیاستمداران کنترل‌های قانونی بر رئیس‌جمهور را تضعیف کرده و ضمنا تاکنون به تعداد کمی از اعضای کنگره اجازه داده شده که گزارش مولر را بخوانند.

در روزهای گذشته چندین عضو کابینه ترامپ درخواست‌های کنگره برای حضور در جلسات توجیهی را بی‌پاسخ گذاشته‌اند. «استیو منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا هم با وجود درخواست رسمی کنگره، از تحویل گزارش مالیات‌های پرداختی ترامپ پیش از دوران ریاست‌جمهوری، خودداری کرده است. مجموعه این تحولات موجب شده تا زمزمه‌های احتمال حرکت کنگره به سوی استیضاح ترامپ بیش از پیش به گوش برسد. با این حال، عدم حمایت جمهوری‌خواه از استیضاح، به مانعی بزرگ برای دموکرات‌ها بدل شده است، چراکه استیضاح یک رئیس‌جمهور روندی پیچیده و مستلزم حمایت اکثریت اعضای کنگره است.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس