رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل خبر داد: به زودی مرکز پرتودهی گاما در حوزه کشاورزی با رویکرد افزایش تولید و کیفیت محصولات زراعی و باغی در اردبیل به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش پایگاه خبری اطلاع‌رسانی «کلبه خبر»  به نقل ز جهاد کشاورزی اردبیل نوبخت اژدری گفت: استان اردبیل یکی از قطب‌های مهم تولید انواع محصولات کشاورزی و دامی در کشور محسوب می‌شود. سالانه بیش از ۴ میلیون تُن انواع محصولات کشاورزی در زیر بخش‌های زراعت و باغبانی و دامپروی تولید می‌شود و ۴ درصد کل محصولات تولیدی کشور را تأمین می‌کند.

وی بیان داشت: در راستای تحقق شعار سال که توسط مقام معظم رهبری ( مدظله العالی ) به سال جهش تولید با مشارکت مردمی نامگذاری شده است یکی از اولویت‌های کاری خود را تأمین امکانات و زمین مناسب برای استقرار مرکز فناوری هسته ای قرار داده‌ایم که نه تنها استان اردبیل بلکه استان‌های همجوار نیز از خدمات این مرکز در بخش کشاورزی بهره‌مند خواهند شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی با نگرش تخصصی به نحوه فعالیت  و خدمات‌دهی این مرکز خبر داد: روش کار مرکز فناوری هسته‌ای در سه محور تکنیک پرتو دهی ، تکنیک ردیابی و تکنیک اکتیو کردن صورت می‌گیرد که به زبان ساده‌تر باید بگوییم دانشمندان این مرکز، کنترل انواع آفات و امراض را با تکنیک پرتودهی انجام خواهند داد و با پرتو دهی گاما از زود جوانه‌زنی محصولاتی همچون سیب‌زمینی و پیاز جلوگیری خواهد نمود. جلوگیری از زود جوانه‌زنی این محصولات فواید بسیار زیادی برای کشاورزان دارد به این گونه که مدت زمان ماندگاری این محصولات را در انبار افزایش می‌دهد و تولیدکننده می‌تواند با توجه به فرجه زمانی مناسبی که در اختیار دارد بازاریابی مناسب و بصرفه‌ای انجام داده و محصولات تولیدی خود را به قیمت مناسب و قابل قبول به مصرف‌کنندگان بفروشد.

اژدری اظهار کرد: مرکز فناوری هسته‌ای کمک بسیار بالایی در راستای افزایش میزان ماندگاری محصولات تولیدی و همچنین حفظ کیفیت محصولات تولیدی خواهد نمود که نتیجه این امر منجر به کاهش ضایعات محصولات کشاورزی و بهره‌وری مناسب خواهد شد و  بالطبع میزان تولید انواع محصولات کشاورزی افزایش خواهد یافت.

انتهای ییام/