مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل از توزیع326 دستگاه تنور گازی در بین حاشیه نشینان جنگلهای استان با هدف جایگزینی سوخت فسیلی به جای استفاده از چوب درختان، خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری حرف آور، شهامت هدایت، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: مرحله سوم اجرای پروژه جایگزینی سوخت فسیلی به جای چوب و بوته جنگلی درقالب تامین و توزیع ۳۲۶ دستگاه تنور  گازی با هدف حفاظت و حمایت مستمر ازعرصه‌های منابع طبیعی استان، در بین روستاییان حاشیه جنگل‌ها و جنگل نشینان در سطح حوزه‌های آبخیز استان توزیع شد.

وی بیان کرد: این تعداد تنور گازی به منظور ارتقاء ضریب حفاظتی عرصه‌های جنگلی استان با مشارکت جوامع محلی در اختیار روستاییان حاشیه جنگل‌ها قرار گرفت.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل اضافه کرد: با توزیع این تنورها، می‌توان بخشی از وابستگی روستاییان حاشیه جنگل‌ها را به چوب و هیزم برای پخت نان و انواع پخت و پز‌های دیگر تامین کرد.

هدایت اظهار کرد: این طرح برای جایگزینی سوخت فسیلی به جای استفاده از چوب درختان اجرا شده و برای تهیه این تعداد تنور گازی بیش از ۱۶۲۴میلیون ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی هزینه شده است.

وی با اشاره به نهادینه شدن فرهنگ حفاظت از عرصه‌های طبیعی در بین اقشار مختلف مردم ادامه داد: اجرای این طرح در طول سه سال اخیر با استقبال خوب روستاییان و جایگزین کردن سوخت‌های فسیلی به جای چوب درختان روبرو شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل اضافه کرد: امیدواریم با تامین اعتبارات پیش بینی شده، این طرح را در همه روستا‌های حوزه جنگلی استان گسترش دهیم تا ضمن افزایش سرانه جنگل، روستاییان نیز در توسعه جنگل سهیم باشند.