روند نزولی شیوع بیماری کووید.۱۹ در استان اردبیل که از چهار هفته پیش آغاز شده بود، در روزهای اخیر در وضعیت پایدار قرار گرفته است به طوری که طی شبانه‌روز گذشته سه نفر از بیمار بستری در مراکز درمانی این استان جان باختند.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاعرسانی کلبه خبر  به نقل حرف آور، بنا به اعلام ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل، با فوت سه نفر دیگر از مبتلایان طی شبانه روز گذشته، مجموع جان‌باختگان کرونا در این استان در ۱۹ ماه گذشته و در خلال پنج موج ۲ هزار و ۵۰۸ نفر بوده است.

بر اساس اعلام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، هم اکنون شیوع بیماری کووید.۱۹ در این استان در وضعیت زرد قرار دارد و شاخص شمار ابتلای جدید، آمار بستری همزمان و تعداد جان‌باختگان روند ثابتی را طی می‌کند.

بنا به اعلام این مرجع، در ادامه روند ثابت شیوع کرونا در استان اردبیل، طی شبانه روز گذشته ۲۸ فرد جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی این استان بستری شدند که این میزان بستری نسبت به بالاترین آمار ثبت شده در ۴۰ روز پیش، ۱۶۱ نفر کاهش را نشان می‌دهد ولی روند بستری در چند روز اخیر ثابت مانده است.

بر اساس اعلام ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل، مجموع مبتلایان بستری همزمان در مراکز درمانی این استان نیز روند ثابتی دارد به طوری که هم اکنون ۱۸۶ بیمار در مراکز درمانی این استان بستری هستند که هر چند، نسبت به بالاترین رکورد ثبت شده در ۴۰ روز قبل ۷۱۱ نفر کاهش یافته است ولی این آمار نیز در چند روز اخیر ثابت مانده است.

همچنین بر اساس اعلام این مرجع، هم‌اینک شهرستان‌های کوثر، بیله‌سوار، سرعین، نمین، گرمی، نیر و اصلاندوز در وضعیت آبی و شهرستان‌های اردبیل، خلخال، پارس‌آباد و مشکین‌شهر در وضعیت زرد شیوع کرونا قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل در مصاحبه با پایگاه خبری تحلیلی حرف آور اظهار کرد: روند کاهشی موج پنجم شیوع کرونا در استان که از حدود چهار هفته پیش آغاز شده بود، در روزهای اخیر ثابت مانده و به وضعیت پایدار رسیده است.

دکتر شهرام حبیب‌زاده با اشاره به قرار داشتن استان اردبیل در وضعیت زرد و با هشدار نسبت به احتمال افزایشی شدن روند شیوع کرونا در این استان افزود: در صورت عادی‌انگاری توسط شهروندان، افزایش موج شیوع محتمل است.

وی ادامه داد: آمار مراجعه روزانه افراد مشکوک به ابتلای کووید.۱۹ به مراکز درمانی استان اردبیل که تا چند روز پیش روند کاهشی را طی می‌کرد، در وضعیت پایدار رو به افزایش قرار گرفته است به طوری که در شبانه‌روز گذشته ۱۱۸ فرد مبتلا تحت نظر قرار گرفته و خدمات درمانی دریافت کردند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل خواستار پرهیز از دورهمی و عادی‌انگاری بیماری کووید.۱۹ و نیز استفاده مستمر از ماسک توسط شهروندان شد و گفت: آمار بستری مبتلایان به کرونا در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی این استان به ۴۷ نفر تنزل کرده است.

وی اظهار کرد: در شبانه‌روز گذشته ۲۷ نفر از مبتلایان بستری در مراکز درمانی استان اردبیل نیز پس از بهبودی نسبی و ادامه درمان در منزل ترخیص شدند.

دکتر حبیب زاده تنها چاره ادامه کاهش سیر شیوع کرونا در این استان را رعایت جدی و سختگیرانه دستورالعمل‌های بهداشتی ذکر کرد.

وی اضافه کرد: از ۲۲ بهمن سال گذشته تاکنون یک میلیون و ۲۲۵ هزار و ۲۸۱ دُز واکسن کرونا برای گروه‌های هدف در استان اردبیل استان تزریق شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل در ادامه اعلام کرد: تاکنون ۸۰۳ هزار و ۵۷۸ دُز واکسن نوبت اول و ۴۲۱ هزار و ۷۰۳ دُز واکسن نوبت دوم در استان اردبیل تزریق شده است.

وی با اشاره به تداوم فرایند واکسیناسیون کرونا در استان اردبیل و افزایش سرعت واکسیناسیون در این استان با اختصاص محموله‌های پرتعداد واکسن کرونا به استان افزود: امیدواریم با ادامه همین روند، تا آخر همین ماه، تمام گروه‌های سنی و بسیاری از گروه‌های شغلی واکسینه شوند.

وی تاکید کرد: حتی افرادی که ۲ دُز واکسن کرونا زده‌اند و ۲ هفته از زمان واکسیناسیون آنها گذشته است، باید ماسک زده و دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند چون واکسیناسیون باعث پیشگیری از ابتلا نمی‌‍‌شود و تنها در پیشگیری از مرگ و میر موثر است.

بالاترین آمار مربوط به فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در هشتم آذرماه سال گذشته با ۲۲ فوتی، بیشترین آمار بستری روزانه مبتلایان کرونا با ۱۸۹ نفر و بالاترین رکورد بستری همزمان مبتلایان نیز با ۸۹۷ نفر در روز ۳۱ مردادماه ۱۴۰۰ به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/