دبیرکل حزب‌الله لبنان از موضع همه گروههای فلسطینی در قبال طرح «معامله قرن» تقدیر و تمجید کرد.

گزارش پایگاه خبری تحلیلی حرف آور، سید حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان به مناسبت نوزدهمین سالگرد پیروزی مقاومت بر رژیم صهیونیستی و آزادی کامل لبنان، (۲۵ می سال۲۰۰۰) به سخنرانی پرداخت.

او در ابتدای سخنان خود سالگرد آزادسازی لبنان که در این کشور با عنوان «عید مقاومت و آزادسازی» یاد می‌شود را به همه مسلمانان تبریک و در ادامه سالگرد شهادت حضرت علی ابن ابی‌طالب (علیه السلام) را تسلیت گفت و دقایقی در این باب کلماتی را بر زبان آورد.

همه در مقابله با «معامله قرن» مسئولیم

دبیرکل حزب‌الله لبنان پس از آن با بیان اینکه به علت مصادف شدن این ایام با ماه رمضان، جشنی برپا نشد اما مراسم بزرگی در جمعه هفته جاری (روز جهانی قدس) برگزار خواهد شد؛ از اهمیت بالای روز قدس امسال به علت مصادف شدن با برخی تحولات منطقه‌ای سخن گفت و ادامه داد: همه ما سخنان مسئولان آمریکایی را در خصوص آغاز اجرای «معامله قرن» شنیدیم و گام اول که اعلام شده در نشست اقتصادی بحرین برداشته خواهد شد و پس از آن اقدامات بعدی نیز صورت خواهد گرفت.

او تأکید کرد که همگی در خصوص مقابله با این طرح که با هدف از میان بردن موضوع فلسطین است، مسئولیت دارند.

سید حسن نصرالله همچنین از موضع واحد همه گروههای فلسطینی در تحریم نشست بحرین تمجید کرد و آن را یک موضع‌گیری واقعی دانست و همزمان با تمجید از موضع علما و انقلابیون بحرینی گفت که گام ابتدایی برای اجرای طرح معامله قرن قرار است در این کشور برداشته شود.

دبیرکل حزب‌الله لبنان سپس ادامه سخنان خود در خصوص طرح موسوم به «معامله قرن» و تحولات منطقه‌ای به خصوص بحران میان ایران و آمریکا و موضع حزب‌الله در این خصوص را به روز جهانی قدس موکول کرد و گفت در سخنرانی امروز خود به موضوع لبنان و سوریه خواهد پرداخت.

رژیم صهیونیستی لبنان را تهدید استراتژیک خود می‌داند

سید حسن نصرالله گفت: امروز یک روز تاریخی و بزرگ برای لبنان و منطقه در بحث نزاع عربی-اسرائیلی است؛ چرا که آن‌چه رخ داد، نتایج بزرگی در ابعاد نظامی، سیاسی و فرهنگی در پی داشت و در کل، معادله درگیری در منطقه را تغییر داد.

او با پاسداشت ذکر و یاد کشته شدگان و زخمی‌ها و خانواده‌های آنان گفت: باید به یاد بیاوریم که چه کسانی در کنار ما ایستادند و در پیروزی شریک ما بودند، بله ایران و سوریه

دبیرکل حزب‌الله لبنان «ایجاد معادله قدرت در لبنان» را از مهم‌ترین نتایج پیروزی سال ۲۰۰۰ دانست و گفت که با این پیروزی مشخص شد در لبنان قدرتی وجود دارد که بتواند اسرائیل را بدون دستاوردی از لبنان بیرون بیاندازد و امروز مثل سابق به لبنان به عنوان کشوری ضعیف در حلقه نزاع عربی-اسرائیلی نگاه نمی‌شود و هر کسی که اخبار و دیدگاههای صهیونیست‌ها را دنبال می‌کند، متوجه می‌شود که آن‌ها این قدرت واقعی در لبنان را تهدید استراتژیک یا مرکزی نام گذاشته‌اند.

سید حسن نصرالله ادامه داد: این تحول پس از سال ۲۰۰۰ صورت گرفت و پس از پیروزی ۲۰۰۶ تقویت شد. امروز اسرائیلی‌ها می‌گویند که حزب‌الله تهدید استراتژیک یا تهدید مرکزی است؛ اما من ‌می‌خواهم از یک تعبیر مثبت استفاده کنم چرا که اسرائیل می‌خواهد با این تعبیرات دنیا را علیه ما کند. آن‌چه دشمن آن را تهدید می‌نامد ما آن را «قدرت دفاعی» یا «قدرت پاسخگویی» می‌نامیم.

دبیرکل حزب‌الله لبنان تأکید کرد که اگر مقاومت یا آزادسازی سال ۲۰۰۰ نبود، ترامپ جنوب لبنان را هم همانند قدس و جولان به اسرائیل داده بود. بنابراین مقاومت قدرتی است که باید آن را حفظ کرد.

او در ادامه خواستار تأکید بر لبنانی بودن مزارع «شبعا» و بلندی‌های «کفرشوما» و بخش لبنانی شهرک «الغجر» شد و موضع «میشل عون» و فرماندهی ارتش لبنان در این خصوص را ستود و گفت که مقاومت، موضع بین‌المللی در خصوص اراضی اشغالی لبنان را تأیید و از آن حمایت می‌کند.

سید نصرالله درباره آوارگان فلسطینی نیز گفت که کنفرانس اقتصادی بحرین باب اسکان دائمی آوارگان در لبنان و دیگر کشورها را باز خواهد کرد اما تمامی لبنانی‌ها در خصوص موضوع آوارگان فلسطینی موضع واحدی دارند.

او در ادامه گفت که موضع‌گیری زبانی علیه اسکان دائمی آوارگان کافی نیست و باید برنامه مشترکی را برای مقابله با آن تدوین کرد. نصرالله خواستار دیدار میان مسئولان لبنانی و فلسطینی برای این منظور شد.

مشکل آوارگان سوری در لبنان سیاسی است

دبیرکل حزب‌الله لبنان در خصوص آوارگان سوری در لبنان نیز پرده از یک طرح آمریکایی-عربی برداشت و گفت که همه لبنانی‌ها درمورد ضرورت بازگشت آوارگان سوری به کشورشان متفق‌القول هستند اما در خصوص چگونگی و ساز و کار آن اختلاف وجود دارد و دلیل اصلی آن هم سیاسی است و به انتخابات ریاست‌جمهوری آتی سوریه مربوط می‌شود.

او توضیح داد: دوره بشار اسد در سال ۲۰۲۰ یا ۲۰۲۱ به پایان می‌رسد و آمریکا و کشورهای غربی و عربی به عدم بازگشت آوارگان پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری اصرار دارند و دلیل آن‌ها ارتباطی به مسائل انسانی یا اوضاع امنیتی ندارد و اینکه برخی در لبنان در خصوص قتل و کشتار و بازداشت در سوریه سخن می‌گویند فقط شایعه است.

سید نصرالله گفت که بشار اسد به او گفته است که تمامی تسهیلات لازم برای بازگشت آوارگان را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد اما مانع سیاسی وجود دارد و دولت لبنان نباید صرفا به خاطر اینکه آمریکا و برخی کشورهای عربی چنین می‌خواهند در برابر این مانع کوتاه بیاید.

او در ادامه گفت که آوارگان برای بازگشت به سوریه منع می‌شود و یکی از اشکال این منع شدن، ترساندن آن‌ها از رفتن به سوریه یا ترغیبشان برای ماندن در لبنان است.

مبارزه با فساد از آزادسازی جنوب لبنان دشوارتر است

دبیرکل حزب‌الله لبنان در بخش دیگر سخنان خود به مسأله مبارزه با فساد و موضوع مالی و بودجه اشاره کرد و گفت که حزب‌الله التزام دارد که بخشی از روند مبارزه با فساد باشد اما این موضوع نیاز به صبر و ابزارهای مخصوص به خود و تشکیل پرونده‌های مختلف است.

او تأکید کرد: من می‌گویم که مبارزه با فساد از جنگ آزادسازی جنوب دشوار‌تر است. این موضوع نیاز به زمان و تلاش و همکاری همگان دارد. در درگیری‌های مسلحانه می‌توان عملیات را به یک گروه یا دو گروه واگذار کرد اما در مبارزه با فساد نیاز داریم تا یک مقاومت ملی شکل گیرد و ما بخش اصلی این مبارزه هستیم.

سید نصرالله در ادامه خواست تا هر کسی اطلاعات یا نشانه‌هایی از فساد در وزارت بهداشت یا ورزش جوانان داشت ارائه دهد و از دیگر گروهها و جریان‌ها نیز خواست تا در خصوص وزارتخانه‌های متبوع خویش چنین روندی را در پیش بگیرند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس