رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل گفت: طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در اردبیل اجرا و از طریق این طرح برای بیش از ۱۰۰ نفر فرصت شغلی ایجاد می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حرف آور، مهران اوچی اردبیلی صبح امروز در جلسه بررسی جرای طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در اردبیل اظهار داشت: در این طرح، توانمندسازی متقاضیان، اتصال به بازار و فروش محصولات با اقدامات ویژه و به صورت پررنگ‌تر اجرا خواهد شد.

وی با بیان اینکه شناسایی ظرفیت‌ها یکی از مراحل اصلی الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی است، تصریح کرد: این طرح در راستای اجرای موفق پروژه در سال‌های گذشته که در ۱۹ استان به صورت پایلوت در کشور انجام گرفت، به جهاددانشگاهی در ۲۳ استان محول شده است.

اوچی اردبیلی بیان کرد: در این طرح توسعه رشته‌های نوین، توجه به مزیت‌های نسبی و رقابتی، پایدارسازی مشاغل، توسعه فعالیت‌های شبکه‌ای، مشاوره و ارزیابی متقاضیان، اتصال به بازار و هدف‌مندی حمایت‌ها و کاهش وابستگی به تسهیلات مورد تاکید قرار دارد.

رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل با اشاره به اینکه اجرای این طرح در استان نتایج خوبی را به دنبال خواهد داشت، افزود: در راستای ارائه این پیشنهاد از سوی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده به وزارت کار، مقرر شده است برای ۶ هزار نفر از زنان سرپرست خانوار در ۲۳ استان کشور با بهره‌گیری از الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی، اشتغال‌زایی شود.

وی با بیان اینکه سهمیه استان اردبیل در گام نخست این طرح اشتغالزایی ۱۰۲ نفر است و با توجه به میزان کارآیی و استقبال از آن قابل افزایش است، گفت: در مرحله نخست این طرح، شناسایی مزیت‌های جغرافیایی و زمینه همکاری فعالان بخش خصوصی و غیردولتی، در مرحله دوم توانمندسازی، استعدادسنجی، مشاوره هدایت و آموزش متقاضیان و در مرحله سوم مشارکت کارافرینان، خیرین و افراد پشتیبان پیش‌بینی شده است.

اوچی اردبیلی از شناسایی ۲۶۱ مورد مزیت‌ نسبی اجرای این طرح در استان‌های پایلوت خبر داد و افزود: اتصال بیش از یک هزار نفر به بازار و بنگاه‌های بالادستی، استعدادسنجی ۳۳ هزار نفر و هدایت ۲۳ هزار نفر از متقاضیان در استان‌ها از نتایج طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار است.

رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل با بیان اینکه هدایت و مشاوره مناسب در این طرح تاکنون سبب ارتقای کمیت و کیفیت محصولات ۱۳ هزار نفر شده و دو هزار و ۲۰۰ محصولی برندسازی شده است، اظهار کرد: شناسایی و ارزیابی اولیه متقاضیان، استعدادسنجی و توانمندسازی متقاضیان، شناسایی و ارزیابی پشتیبانان طرح و اتصال به بازار، چهار فاز اجرایی طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست است.

وی گفت: وظیفه جهاددانشگاهی در الگوی ایجاد کسب و کارهای خرد و خانگی برای زنان سرپرست خانوار، آموزش و مشاوره، رصد و پایش، ارزیابی، اثر‌بخشی، مستندسازی و ایجاد بانک اطلاعاتی، شبکه سازی، هم افزایی، تسهیلگری، جلوگیری از اتلاف منابع، تقویت روحیه تیمی و کارگروهی، اتصال به بازار، توجه به زنجیره ارزش و ظرفیت‌سازی است.

رئیس جهاددانشگاهی استان اردبیل بیان کرد: با تعامل بیشتر و هم‌افزایی بین دستگاه‌های اجرایی و متولیان به طور قطع می‌توان استان اردبیل را به عنوان استان‌ سرآمد در مشاغل خانگی تبدیل کرد.

انتهای پیام/