نماینده ولی فقیه در استان گفت: مبنای تعامل ما با اهل سنت، سیره، سلوک و اصول ائمه اطهار و بزرگان مذهب است نه شواذ شیعه.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حرف آور، آیت الله سید حسن عاملی اظهار داشت: مبنای تعامل ما با اهل سنت، سیره، سلوک و اصول ائمه اطهار و بزرگان مذهب است نه شواذ شیعه.

وی افزود: بعد از جنگ جمل امیرالمومنین در حق عایشه فرمودند « و لَهَا بَعْدُ حُرْمَتهَا الأولَى » یعنی عایشه همان احترامی را که قبل از جنگ داشتند همان را بعد از جنگ نیز دارند. بعد از اتمام جنگ جمل وقتی حضرت شنیدند عده ای پشت سر عایشه سخنان نامناسب زده و او را تنقیص کرده‌اند آنها را احضار و عقوبت کردند.
نماینده ولی فقیه در استان اردبیل گفت: شیعه و سنی نباید همدیگر را با شواذ خود بشناسند. شواذ شیعه معرّف شیعه نیست هم‌چنان که شواذ اهل سنت معرّف اهل سنت نیست. اگر قرار باشد شیعه و سنی با شواذ خود معرفی شوند فتنه‌های عظیمی عالم اسلام را فرا می‌گیرد و هر دو طائفه ضرر می‌کنند و تمام تلاش دشمن این است که شیعه و سنی با شواذ خود شناخته شوند.
آیت الله عاملی گفت: من خطاب به شواذ هر دو طرف دو آیه از قرآن را می خوانم. آیه اول، آیه‌ای است که خداوند هر پیامبری را که فرستاده این آیه را به او القاء و تعهد گرفته که به مضمون آن عمل کند و آن آیه این است:«أَنْ أَقِیمُوا الدِّینَ وَلَا تَتَفَرَّقُوا فِیهِ» و علت آن این است که اختلاف در دین بدترین جنایات و خونریزی‌ها را به نام دین درست می کند. غائله سوریه در این باب درس و عبرت بزرگی برای مسلمانهاست. تروریست‌های وهابی از هشتاد کشور به آنجا سرازیر شده و با شعار «أیّها الرَّوافِض جِئناکُم بِالذِّبح، جِئناکُم بِالذِّبح» باعث شدند که چهارصد هزار نفر کشته شوند. رئیس آنها با صدای گوش خراش و با عصبانیت تمام در خطابه خود داد می‌زد: « أیُّها الرَّوافِض کَما حَطَّمَ بَنو أُمیّۀ رُؤوسَکُم سابِقاً یُحَطِّمُ أَهلَ الشّام رُؤوسَکُم لاحِقاً!!!» او می گفت زینب باید از شام بیرون برود اما خود به جهنم رفت.
وی افزود: آیه دوم تکلیف همه امت را در مورد اختلافات کاملا مشخص می‌کند و می‌فرماید:« وَلَا تَکُونُوا مِنَ الْمُشْرِکِینَ *مِنَ الَّذِینَ فَرَّقُوا دِینَهُمْ »
خداوند با صراحت ایجاد کنندگان اختلاف در دین را مشرک معرفی می‌کند و این بالاترین تاکید بر حرمت ایجاد اختلاف در دین است معنی مشرک بودن این است که خدای واحدِ احد چنین دستوری نداده و اختلاف کننده از خدای موهوم دیگری دستور گرفته‌ است.

امام جمعه اردبیل خطاب به مداحان نیز گفت: هیأت‌ها، حسنیه‌ها و عزاخانه‌های ما جهت ایجاد طائفی‌گری و مطاعن نیست. حسین برای ایجاد طائفی‌گری و برای ایجاد دعوای شیعه و سنی به کربلا نیامده است. در شعارهای حسین ذره‌ای از این امور دیده نمی شود. شعارهای حسین همه جهانی و همه گمشده بشریت است مانند « اِتَّخَذوا عِبادَ اللّه خَوَلاً وَ دینَ اللّهِ دَخْلاً وَ مالَ اللّهِ دَوَلاً » یعنی برای این قیام کردم که انسان ها را برده کرده و ثروت جامعه را در اختیار عده ای خاص قرار داده و دین را به ابزار منویاتِ نامشروع خود تبدیل کرده‌اند.
وی اظهار داشت: بزرگترین عامل ایجاد اختلاف و تفرقه در دین اندیشه‌ای است که می گوید همه باید مثل من فکر کنند و الّا کافرند. وهابیت نماینده چنین تفکری است. آنها اصلی دارند به نام «وجوب تکفیر من کَفّرنا» یعنی هر گروه را ما تکفیر کردیم همه باید او را تکفیر کنند و الّا خودشان کافر می شوند.

نماینده ولی فقیه دراستان اردبیل گفت:اگر گفتیم شیعه کافر است باید همه شیعه را تکفیر کنند و اگر یک عالِم اهل سنت، مثل ما، شیعه را تکفیر نکرد خود او نیز کافر است. معنای این سخن این است که راه اجتهاد فقط به روی ما باز است و فقط فهم ما از دین رسمیت دارد. خطر چنین اندیشه‌ای برای عالم اسلام بدتر از خطر بمب اتمی است.

انتهای پیام/