مدیر انتشارات جهاد دانشگاهی استان اردبیل از برگزاری نخستین دوره مسابقات ملی ارائه سه‌دقیقه‌ای «سدید» ویژه دانشجویان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در استان اردبیل به همت جهاد دانشگاهی و همکاری دانشگاه‌ها و دستگاه‌های فرهنگی خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی کلبه خبر  به نقل ازجهاد دانشگاهی استان اردبیل، مهران محمدی از برگزاری نخستین دوره مسابقات ملی ارائه سه‌دقیقه‌ای «سدید» ویژه دانشجویان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در استان اردبیل به همت جهاد دانشگاهی و همکاری دانشگاه‌ها و دستگاه‌های فرهنگی خبر داد.

 

وی گفت: این رویداد پیش‌ازاین در قالب دو مسابقه ملی پایان‌نامه و کتاب سه‌دقیقه‌ای اجرا می‌شد که در دور جدید، با تجمیع مسابقات قبلی و با عنوان مسابقات ملی سدید در پنج بخش پایان‌نامه، کتاب، مقاله، طرح پژوهشی و اختراع برگزار می‌شود.

 

مدیر انتشارات جهاد دانشگاهی استان اردبیل با اشاره به اینکه مسابقات در دانشگاه‌های ۲۱ استان کشور و ۳۰ واحد جهاد دانشگاهی اجرا می‌شود، اظهار کرد: در هر بخش شرکت‌کنندگان در مقاطع مختلف باید در سه دقیقه به ارائه دستاوردهای علمی و مطالعاتی خود بپردازند تا بتوانند مورد ارزیابی داوران علمی قرار گیرند که شامل دانشجویان تمامی مقاطع تحصیلی همه دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی و همچنین دانشگاه‌های خارجی مورد تأیید وزارتین هستند.

 

 

وی با تشریح شرایط شرکت در بخش کتاب افزود: شرکت‌کنندگان می‌توانند کتاب خود و یا سایر نویسندگان و مترجمان را برای مسابقه انتخاب کنند؛ اما باید تلاش شود تا آثاری که متناسب با مسائل و نیازهای کشور و ترجیحاً مروج آموزه‌های فرهنگی ایرانی و اسلامی باشد را مدنظر قرار دهند و آثار دیگر نیز باید از وزانت و ارزش محتوایی کافی برخوردار بوده و مخالف با ارزش‌های فرهنگی رسمی کشور نباشد ضمن اینکه اولویت با کتاب‌هایی است که در دو سال اخیر به چاپ رسیده باشند و یا کتاب‌هایی که به لحاظ تاریخی، فرهنگی و علمی اثرگذار باشند.

 

محمدی ادامه داد: در بخش پایان‌نامه فارغ‌التحصیلان و دانشجویان مقاطع کارشناسی‌ارشد و دکتری می‌توانند با اولویت موضوعات کاربردی شرکت کنند؛ اما پایان‌نامه‌های مقطع کارشناسی پذیرفته نخواهد شد.

 

وی بیان کرد: در بخش مقاله، مقاله ارائه شده باید در دوران دانشجویی شرکت‌کننده یا حداکثر دو سال بعد از آن در مجلات معتبر علمی داخلی یا خارجی منتشر شده باشد و در بخش اختراع نیز، اختراع ارائه شده باید مربوط به دوران دانشجویی شرکت‌کننده یا حداکثر دو سال بعد از دانش‌آموختگی ثبت و دارای گواهی ثبت اختراع از مرجع رسمی باشد.

 

مدیر انتشارات جهاد دانشگاهی استان اردبیل خاطرنشان کرد: در بخش طرح پژوهشی، طرح ارائه شده باید در دوران دانشجویی شرکت‌کننده یا حداکثر دو سال بعد از دانش‌آموختگی به پایان رسیده باشد و دارای قرارداد و گواهی اتمام طرح و اعلام رضایت کارفرما برای ارائه در مسابقات باشد، در غیر این صورت شرکت‌کننده باید تعهدنامه عدم محرمانگی طرح را به دبیرخانه مسابقات تسلیم نماید.

 

وی با بیان اینکه مسابقات سدید بستری برای رشد و تقویت مهارت‌های ارتباطی، بیانی و ایده‌پردازی در دانشجویان، کاربردی‌کردن پژوهش‌ها و تحقیقات دانشجویی، ترویج فرهنگ مطالعه و ترویج گفتمان علم است، اذعان داشت: مرحله کشوری این مسابقات پس از پایان مرحله مقدماتی استانی به‌صورت ملی اجرا خواهد شد.

 

مسئول هماهنگی حوزه معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی استان اردبیل گفت: دانشجویان دانشگاه‌های استان اردبیل و فارغ‌التحصیلانی که دو سال از تاریخ فراغت آن‌ها گذشته است، می‌توانند برای ثبت‌نام در بخش‌های مختلف این مسابقات با مراجعه به صفحه اختصاصی سدید اردبیل در سامانه فعالیت‌های فرهنگی به نشانی https://www.roytab.ir/Ard3MT اطلاعات لازم را کسب و اقدام و یا با شماره ۰۴۵۳۳۷۴۹۵۰۷ داخلی ۱۱۵ و همراه ۰۹۱۴۹۵۱۱۴۶۱ ارتباط برقرار نمایند، ضمن اینکه کانال ارتباطی این مسابقات در پیام‌رسان ایتا به نشانی@Ard3MT به‌صورت مدام اطلاعات و اخبار جدید را ارائه خواهد کرد.

 

وی در پایان تصریح کرد: مهلت ثبت‌نام در این رویداد علمی و فرهنگی تا ۲۹ اسفندماه ۱۴۰۲ و زمان برگزاری مسابقات بخش استان اردبیل، پس از ماه مبارک رمضان در فروردین‌ماه ۱۴۰۳ خواهد بود.