در حالی که دهه اول انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس، جوانان در مدیریت کشور و حتی مدیریت بحران ها، نقش آفرین بوده اند اما جوانان نسل سوم انقلاب برای ورود به مدیریت با سدهای تسخیرنشدنی مواجه شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حرف آور،توحید مهدوی- در حالی که دهه اول انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس، جوانان در مدیریت کشور و حتی مدیریت بحران ها، نقش آفرین بوده اند اما جوانان نسل سوم انقلاب برای ورود به مدیریت با سدهای تسخیرنشدنی مواجه شدند.

فقدان اعتماد به جوانان در دهه چهارم انقلاب اسلامی کار را به جایی رساند که مجلس شورای اسلامی مجبور شد قانون منع بکارگیری بازنشستگان را با وجود صراحت متن قانون در مورد بازنشستگی بعد از ۳۰ سال خدمت، تصویب کرده و نهادهای مربوطه با ابلاغ این مصوبه گام ظاهری و شاید تصنعی برای بازنشستگی افراد بردارند.
تصویب این قانون هر چند راه بکارگیری بازنشستگان را بست اما مسیر این افراد از راه اصلی به راه فرعی منحرف شد و تا به امروز مشخص نشده است قانون منع بکارگیری بازنشستگان چند نفر را در سطح کشور راهی استراحت در خانه هایشان کرده است و این حس هم هنوز به جامعه جوان انتقال نیافته که این افراد به معنای واقعی کلمه بازنشسته و از بدنه سیستم اداری- مدیریتی خارج شده اند یا نه؟
راه پر پیچ و خم جوانگرایی در ایران انگار نمی خواهد به سر منزل مقصود برسد، زیرا میزدوستان و پست طلبان به این راحتی نمی خواهند راه بازنشستگی را برگزینند و از «شیرینی خدمت» بگذرند.
اما مقام معظم رهبری در بیانیه‌ ای مهم و راهبردی موسوم به «گام بزرگ دوم» خطاب به جوانان ویژگی‌های مسیر پر افتخار پیموده شده در چهل سال گذشته و برکات خیره‌کننده انقلاب اسلامی در رساندن ایران عزیز به جایگاه شایسته ملت را تبیین کرده و با تأکید بر امید واقع‌بینانه به آینده و نقش بی‌بدیل جوانان در برداشتن گام بزرگ دوم به سمت آرمان ها را مطرح کردند که تک به تک کلمات و سطور این بیانیه قابل تامل است.
تاکیدات مقام معظم رهبری بر جوانگرایی و استفاده از پتانسیل ها و ظرفیت های آنها حجت را بر مسئولان تمام می کند تا آنها به صورت جدی وارد بحث جوانگرایی شوند، مساله ای که رهبر معظم انقلاب پیش از این خودشان رسما وارد این مقوله شده اند طوری که چند ماه پیش با حکم رهبری، یکی از ائمه جمعه موقت تهران و رئیس سازمان تبلیغات اسلامی از نیروهای جوان منصوب شده اند.
حال بار دیگر رهبری با بیانیه ای بر ضرورت به کارگیری جوانان در حوزه های مختلف تاکید کرده اند و در بخشی از این بیانیه تاریخی اظهار کرده اند که «راه طی شده فقط قطعه‌ای از مسیر افتخارآمیز به سوی آرمانهای بلند نظام جمهوری اسلامی است. دنباله‌ی این مسیر که به گمان زیاد، به دشواریِ گذشته‌ها نیست، باید با همّت و هشیاری و سرعت عمل و ابتکار شما جوانان طی شود. مدیران جوان، کارگزاران جوان، اندیشمندان جوان، فعّالان جوان، در همه‌ی میدانهای سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و بین‌المللی و نیز در عرصه‌های دین و اخلاق و معنویّت و عدالت، باید شانه‌های خود را به زیر بار مسئولیّت دهند، از تجربه‌ها و عبرتهای گذشته بهره گیرند، نگاه انقلابی و روحیه‌ی انقلابی و عمل جهادی را به کار بندند و ایران عزیز را الگوی کامل نظام پیشرفته‌ی اسلامی بسازند.»
حال که حجت جهت بکارگیری جوانان برای مسئولان کشوری تمام شده و استراتژی این مسیر تدوین شده است و شماره معکوس برای میدان دادن به جوانان در حوزه های مختلف آغاز شده است، باید دید کدام یک از مسئولان کشوری و در نتیجه مسئولان استانی شجاعت و جسارت لازم برای سپردن امور به جوانان را دارند؟

انتهای پیام/

  • نویسنده : توحید مهدوی