مدیر کل کمیته امداد استان اردبیل گفت: در 40 سال گذشته به همت کمیته امداد استان اردبیل 43 هزار طرح خودکفایی با مشارکت مددجویان اجرایی و عملیاتی شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حرف آور،حسین دشتی با حضور در غرفه پاسخگوئی خانه مطبوعات اردبیل اظهار کرد: کمیته امداد به عنوان یک نهاد انقلابی و مولود انقلاب از سال ۵۷ فعالیت خود را آغاز کرده به طوری که بزرگترین دستاورد این نهاد توسعه و ترویج سنت حسنه انفاق و نیکوکاری در جامعه بوده است.
وی با اشاره به شکل‌گیری موسسات خیریه متعدد در سطح جامعه و به برکت شکل‌گیری کمیته امداد خاطرنشان کرد: اعتماد مردم بزرگترین سرمایه کمیته امداد است و به کمک این موسسات خیریه است که در سال‌های اخیر به واسطه اعتماد یک رشد ۳۲ درصدی را در جذب کمک‌های مردمی شاهد هستیمج.
مدیر کل کمیته امداد استان اردبیل به حمایت از ۲ هزار یتیم در سطح استان اشاره کرد و گفت: به ازای هر یتیم ۵ حامی داریم که سالانه به صورت مستمر از ایتام حمایت کرده و آنها را زیرچتر کمک‌های خود برده‌اند.
دشتی با بیان اینکه در سالجاری جمع‌آوری ۴ میلیارد تومان زکات را در استان شاهد بودیم، افزود: ما همه ساله ۲۶ میلیارد تومان کمک‌های مردمی جمع‌آوری می‌کنیم و ماموریت اصلی ما توانمندسازی اقتصادی خانوارهای نیازمند است که کمیته امداد به عنوان عضو کارگروه اشتغال هم در حوزه آموزش و هم مهارت‌آموزی مددجویان به شکل رایگان با فنی و حرفه‌ای، جهاد دانشگاهی و میراث فرهنگی همکاری‌های خوبی را دارد.
وی ادامه داد: از منابع داخلی کمیته امداد و به شکل ارزان‌قیمت در این چهار دهه برای ۴۳ هزار طرح خودکفایی تسهیلات پرداخت شده به طوری که هم اکنون نیز ۱۳ هزار طرح خودکفایی در حال انجام است.
مدیر کل کمیته امداد استان اردبیل پرداخت ۲۳۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی ارزان قیمت به مددجویان را یادآور شد و تصریح کرد: ۷۰ میلیارد تومان نیز از منابع داخلی کمیته امداد به مددجویان پرداخت کرده ایم که بخش عمده‌ای از این تسهیلات بدون کارمزد بوده است.
دشتی بیان کرد: بازاریابی، نظارت برای اجرای این طرح‌ها و ورود فارغ‌التحصیلان دانشگاهی به حوزه کارآفرینی به همراه اجرا شدن ۶ هزار و ۵۰۰ واحد کارگاهی در مناطق محروم از جمله فعالیت‌های کمیته امداد بوده است.
وی افزود: در حوزه فرهنگی و آموزشی در سال گذشته کمیته امداد ۲۶ میلیارد تومان منابع هزینه کرده تا حمایت از دانش‌آموزان و دانشجویان در قالب تحصیل و برگزاری اردوها و سایر حمایت‌های آموزشی و فرهنگی را انجام دهیم.
مدیر کل کمیته امداد استان اردبیل به پوشش بیمه‌ای مددجویان و همچنین بهره‌مندی مددجویان از بیمه‌های تکمیلی اشاره کرد و گفت: در این حوزه ۷۱ میلیارد تومان کمیته امداد پرداختی و پشتیبانی را از مددجویان انجام داده است.
دشتی خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۳۸ هزار خانوار تحت پوشش این نهاد هستند که در این ۴۰ سال بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان مستمری و کمک نقدی به خانواده‌های نیازمند انجام شده و در حال حاضر نیز برای این خانوارها در قالب ۷۴ هزار نفر ماهانه ۱۰ میلیارد و ۲۹۰ میلیون تومان پرداختی را شاهد هستیم.
وی با بیان اینکه هیچ پشت نوبتی در انتظار ورود به چرخه حمایتی نیست، تصریح کرد: با توجه به مشکلات اقتصادی فعلی ما برای ۱۲ هزار خانوار حمایت‌های موردی را انجام دادیم که اغلب این حمایت‌ها در قالب توزیع سبد کالا و پرداختی‌های نقدی بوده است.
مدیر کل کمیته امداد استان اردبیل در مورد توزیع سبد حمایتی نیز بیان کرد: ما به هیچ وجه در این چرخه دخیل نیستیم و تنها لیست خانوارهای تحت پوشش را در سامانه مورد نظر وارد کردیم به طوری که تاکنون برای ۳۸ هزار خانوار کمیته امداد دو مرحله پرداختی سبد کالا انجام شده و گفته می‌شود یک مرحله پرداختی نیز در اسفندماه انجام خواهد شد.
خبرنگار – شهرام جباری