امام جمعه اردبیل گفت: در 9 دی مردم فهیم ما از هر دو جناح فورا متوجه حضور دشمن شدند و لذا در 9 دی هر دو طرف انتخابات آمدند به همین جهت 9 دی متعلق به سلیقه سیاسی خاص نیست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حرف آور،آیت الله عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته نماز جمعه رحلت عالم ربانی و فقیه صمدانی حضرت آیت الله شاهرودی را به محضر امام زمان، رهبر معظم انقلاب اسلامی، حوزه های علمیه و ملت بزرگ ایران تسلیت گفت.
آیت الله عاملی اظهار داشت: ایشان برجستگی های بزرگی داشت؛ تضلّع فوق العاده در فقه و اصول، عقلانیت در سلوک اجتماعی، طهارت نفس و تقوی، عبادت و دیانت به حدی که هر سال سه ماه رجب، شعبان و رمضان را روزه بودند که از اوصاف بارز ایشان بود؛ ایشان در یک اقدامی بسیار تحسین برانگیز در اواخر دوره ریاست بر قوه قضائیه بشدت دنبال مسأله بهداشت قضایی و قضا زدایی بودند. این مسأله نیاز اول کشور ماست، یعنی نظام باید زمینه رجوع به دستگاه قضایی را از بین ببرد.
وی افزود: دنیای متمدن روی این موضوع بسیار کار کرده است و این جز با همکاری سه قوه درست شدنی نیست. در سفر آقای روحانی به اردبیل به ایشان گفتم من اگر جای شما بودم اول کاری که می کردم طراحی نظام صیانتی است. مدتی گذشت تا اینکه اختلاس ها ثابت کرد که آن حرف، بسیار دقیق بوده است.
نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در ادامه گفت: تقویت دولت الکترونیک و قطع رابطه ارباب رجوع با کارمندان دولت، شفافیت مالی و اشراف بر کوچک ترین نقل و انتقالات مالی، بخشی از نظام صیانتی است در حالیکه هنوز هم بانکهای خصوصی حاضر به همکاری با دستگاه مالیاتی کشور نیستند. شناسایی نقاط کور، مفرّهای قانونی، منفذهای ورودی اشرار، فرعی های در رو، مسیرهای باز و بی صاحب هجمه به بیت المال و حقوق مردم بخشی دیگر از نظام صیانتی است. همچنین لزوم قراردادهای تیپ حقوقی برای معاملات کثیر الابتلاء، ایجاد اهرم های صیانت آور، فعال شدن مرکز تنقیح قوانین، استفاده از نظارت عمومی و توان مردمی با مکانیزم پیشرفته، لزوم تعبیه سیستم های امنیتی و صیانتی در محصولات مهم صنعتی مثل خودروها و همچنین در صنعت ساختمان سازی، انتخاب انسانهای پاک دست برای گلوگاه های حساس اقتصادی و… راه های مهمی است که مانع از انباشته شدن چهارده میلیون پرونده در دستگاه قضایی می شود.
وی اظهار داشت: ما هنوز هم در متون درسی آموزش و پرورش درس های القاء کننده قدسیت قانون مداری نداریم. امام در نوفل لوشاتو از گوشت قربانی که استخوان ها و زباله آن بر خلاف قانون فرانسه دفن شده بود، نخوردند.
رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل در بخش دیگری از خطبه ها گفت: این هفته یک خیر عزیز با مراجعه به دادستان محترم با پرداخت ۲۴۵ میلیون تومان، چهل نفر زندانی را آزاد و آنها را به خانواده خود برگرداند.
وی اظهار داشت: لذتی که این خیر از تبسم بچه ها و خانواده این آزاد شده ها می برد، قابل مقایسه با هیچ لذت مادی که می شد با آن پول تهیه کرد نیست.
نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در بخش دیگری از خطبه ها با اشاره به واگذاری کشت و صنعت مغان به بخش خصوصی اظهار داشت: در خصوص کشت و صنعت مغان از دولت محترم می خواهیم با جامعیت کامل و با رضایت عشایر تصمیم بگیرد. محور کار باید این باشد که حقوق عشایر حفظ و احیاء شود.
وی افزود: هرکس و هر طائفه از عشائر که بر زمینی سند دارد چه جدید چه قدیم حق او را نمی شود به کس دیگری واگذار کرد. حقوق تمام معارضین باید به طور کامل پرداخت شود. یک نفر از عشائر نباید در این ماجرا ناراضی باشد. رضایت آنها بدواً و دواماً فصل الخطاب خواهد بود. در اراضی پایاب سد خداآفرین نیز اولویت اول عشائر هستند و با وجود آنها نباید به کس دیگری زمین داده شود
نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری در بخش دیگری از خطبه ها با اشاره به ۹ دی روز بصیرت و میثاق با ولایت گفت: سال ۸۸ اتفاقاتی افتاد که استکبار جهانی با تمام توان وارد معرکه شد و دندانش را تیز کرد اما ملت برزگ و بصیر ما در ۹ دی دندان طمع دشمن را از بُن کشیدند.
وی ادامه داد: دشمن همیشه به انتخابات به عنوان یک ظرفیت برای بهم ریختن انسجام داخلی نگاه می کند. اگر انتخابات مطابق میل آنها نشود فورا با شعارها و حرف های جذاب مثل «رای من کو» یک عده را به صحنه می آورند و تلاش می کنند تا امری را که با قانون به دست آمده با خشونت سرنگون و دگرگون کنند. ما همشه باید یاد بگیریم که در زندگی ما مخصوصا در انتخابات قانون فصل الخطاب باشد. اگر ذره ای از قانون فاصله بگیریم وقوع فاجعه قطعی است. دموکراسی و قانون ملازم هم هستند و دموکراسی هیچ وقت از قانون مداری جدا نمی شود. اگر این دو از هم جدا شوند صد در صد از دیکتاتوری سردر می آوریم بدترین دیکتاتوری دور زدن قانون است با بی قانونی نمی توان از دموکراسی و حق مردم و حقوق بشر صحبت کرد.
حضرت آیت الله عاملی اظهار داشت: در ۹ دی مردم فهیم ما از هر دو جناح فورا متوجه حضور دشمن شدند و لذا در ۹ دی هر دو طرف انتخابات آمدند به همین جهت ۹ دی متعلق به سلیقه سیاسی خاص نیست. ۹ دی روز ملت ایران و روز وحدت و هماهنگی تمام سلایق سیاسی بود. ۹ دی را باید یک رفراندوم عظیم ملی در دفاع از قانون و نظام و رهبری دانست. ۹ دی حمایت از یک شخص یا یک گروه نبود بلکه حمایت از اصل نظام و ارزش ها بود. ملت ما در ۹ دی نشان داد هم دشمن شناس هستند و هم وقت شناس در کشورهای دیگر در حادثه مشابه نیروهای امنیتی بحران را جمع می کنند ولی در کشور ما مردم این کار را انجام دادند. فرق انقلاب ما با انقلاب های دیگر این است که انقلاب ما یک هنر بسیار بزرگ دارد و آن هنر عبور از بحران های بزرگ و سنگین است. بحران هایی که هر حکومت و انقلابی را به راحتی به زانو درمی آورد
وی گفت: در هیچ کشوری مطالبه خارج از قانون را تحسین نمی کنند اگر نظام در برابر مطالبه غیرقانونی ساکت می ماند اینگونه مطالبه به یک دأب تبدیل می شد در نتیجه نظام در تمام انتخابات گرفتار می گردید. ما هر سال ۹ دی را با عظمت برگزار می کنیم تا کسی جرأت مطالبه از طریق غیرقانونی نداشته باشد و بفهمد که با خروج از قانون باید بهای سنگینی را پرداخت کند.

انتهای پیام/