آیت الله عاملی در خطبه های نماز جمعه اظهار کرد:با امکان دخالت نماینده در عزل و نصب ها، جریان عظیم چاپلوسی، تملق و بردگی به راه می افتد. متملقین به ستاد می آیند تا شاید در آینده به نوایی برسند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حرف آور،آیت الله عاملی نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در خطبه های این هفته اظهار داشت: دولت محترم اعلام کرده که لایحه جامع انتخابات تا دو هفته آینده به مجلس ارائه خواهد شد. به همین مناسبت شایسته است همه نخبگان و کارشناسان در آسیب شناسی انتخابات و رساندن آن به طراز انقلاب اسلامی تلاش نمایند. به همین جهت لازم است در خطبه ها مطالبی از سر خیرخواهی در خصوص انتخابات بیان شود. در وهله اول باید توجه داشت یکی از برکات مهم انقلاب اسلامی، حضور مردم در عرصه های حساس تصمیم گیری برای مدیریت کشور از طریق انتخابات است. تمام رده های مدیریتی کشور یا با واسطه و یا بدون واسطه توسط مردم انتخاب می شوند.

حضرت آیت الله عاملی اظهار داشت: بزرگترین اکرام برای یک ملت این است که زمینه ای فراهم شود که خود ملت برای خود و برای کشور خود و سرنوشت خود تصمیم بگیرد و هیچ اهانتی برای یک ملت بالاتر از این نیست که به آنها گفته شود شما عُرضه تصمیم گیری برای کشور و سرنوشت خود ندارید و باید دیگران برای شما تصمیم بگیرند یعنی احتیاج به قیّم دارید. تمام کشورهای فاقد انتخابات، عملاً همین سخن را به ملت خود دارند.

وی افزود: قبل از انقلاب اسلامی، دربار، ساواک و اشرف نماینده انتخاب می کردند. اشرف سه چیز داشت: وکالت فروشی، سفارت فروشی و وزارت فروشی و این سرشکستگی بزرگی برای ما بود که تعیین سرنوشت ما به دست رذل ترین انسانها افتاده بود.
از طرفی انتخابات کشور ما بر خلاف بسیاری از کشورها مهندسی شده نیست، انتخابات ما جدا و به معنای واقعی انتخابات است؛ یعنی نتیجه واقعا و کاملا پیش بینی شده نیست. گاهی می بینیم که با انتخابات رئیس مجلس خبرگان کنار گذاشته می شود.

خطیب جمعه اردبیل گفت: در بعضی از کشورها اصلا انتخاباتی وجود ندارد مثل کشورهای حاشیه خلیج فارس. از وزیر خارجه عربستان پرسیدند شما می گویید برای برقراری دموکراسی و دفاع از دموکراسی به سوریه آمده اید پس چرا این دموکراسی را برای کشور خودتان نمی خواهید؟ جواب داد: خاندان آل سعود خاندان برگزیده است و انتخابات درباره آنها معنی ندارد!

وی افزود: عربستان قانون اساسی هم ندارد و کشوری بی قانون است و می گوید قانون اساسی ما قرآن است. در حالیکه قرآن اولا به کلیات وارد شده است ثانیا نوع قرائت از قرآن باید مشخص باشد ثالثا این دولت نامیمون امهات آیات قرآن را زیرپای خود گذاشته است.

امام جمعه اردبیل در ادامه سخنان خود گفت: در بعضی دیگر از کشورها انتخابات وجود دارد ولی کاملا مهندسی شده است و لذا در پارلمان آنها حتی یک نماینده مخالف دولت هم وجود ندارد! بعضی از دولت ها با اینکه انتخابات ظاهری دارد با این حال قانون اساسی را تغییر می دهند و خود را رئیس مادام العمر می کنند در عین حال از انتخابات هم صحبت می کنند.

وی افزود: در کشور ما بر خلاف آنها فصل الخطاب اراده و تشخیص مردم است و این از برکات بزرگ انقلاب اسلامی است.

وی ادامه داد: ما به برکت انقلاب اسلامی از مرحله نداشتن انتخابات گذشته ایم و حالا وظیفه بزرگ ما این است که کاری کنیم که انتخابات بتواند نخبه ها را بالا بیاورد و الا دموکراسی ما با دموکراسی غربی ها هیچ تفاوتی نخواهد داشت. لازم است تدبیری اندیشیده شود که علاوه بر سلامتی انتخابات مجلس واقعا عصاره فضائل ملت باشد، در این خصوص پنج مطلب مهم باید در طرح جامع انتخابات لحاظ شود و الا انتخابات در طراز انقلاب اسلامی نخواهد بود و جای تاسف است که به جای مطالب مهم و خطیر، اموری مثل استانی بودن انتخابات مطرح می گرد.

آیت الله عاملی اظهار کرد:مطلب اول و اساسی این است که در لایحه باید آورده شود که نماینده حق عزل و نصب و حق دخالت در عزل و نصب مدیران را نداشته باشد. علت این اشتراط این است که اولا مدیریت، حساس ترین موضوع در شکست و عقب ماندگی و پیشرفت کشور است. هر کشوری به جایی رسیده با مدیریت موفق رسیده است و هر کشوری نفله و تباه شده قطعا با مدیران نالایق به آنجا رسیده است.
ثانیا با امکان دخالت نماینده در عزل و نصب ها جریان عظیم چاپلوسی و تملق و بردگی به راه می افتد. متملقین به ستاد می آیند تا شاید در آینده به نوایی برسند.
ثالثا معاملات بزرگی صورت می گیرد. از حالا فرماندار، بخشدار، رئیس دانشگاه و … تعیین می شود. در یکی از شهر ها از کاندیدایی سؤال شد که چگونه با این رقبا امید به پیروزی دارید؟ اظهار داشت: به هریک از آنها سمتی داده ام!

خطیب جمعه اردبیل تصریح کرد: نماینده باید از هرگونه دخالت در عزل و نصب مدیران محروم و صرفا به کار قانون گذاری و نظارت مشغول شود. بازبودن دست نماینده در عزل و نصب مدیران هم شایسته سالاری را به هم می زند، هم انگیزه برای تلاش صحیح جهت ارتقا را از بین می برد، هم باعث پرورش انسانهای متملق و چاپلوس و دو رو و بلکه چند رو می گردد، هم بیت المال در مسیر شخصی مصرف می گردد، نماینده دین خود را از جیب مردم ادا می کند و هم ظلم بزرگی در حق مردم صورت می گیرد.


آیت الله عاملی افزود: حق دخالت در عزل و نصب یک نوع قدرت است و قدرت همیشه فساد می آورد مگر اینکه انسان، ساخته و پرداخته باشد و آن فقط در اوحدی من الناس محقق می گردد.

وی افزود: چهار بند دیگر از شرایط لازم برای نماینده آرمانی در خطبه های آینده بیان خواهد شد.

آیت الله عاملی بخش دیگری از خطبه ها اظهار داشت: سخنگوی وزارت کشور اعلام کرده لایحه تقسیمات کشوری تقدیم دولت شد و در آن بیست پیشنهاد برای تاسیس شهر، بخش و شهرستان جدید به هیات دولت ارائه شده است. من از نمایندگان و از مدیریت ارشد استان می خواهم از حق استان در این خصوص دفاع کنند تعدادی از شهرهای ما قطعا قابلیت تبدیل شدن به شهرستان را دارند مانند اصلاندوز، هشجین، جعفرآباد، انگوت، رضی، هیر و آبی بیگلو.

نماینده ولی فقیه در استان در بخش دیگری از خطبه ها به مناسبت روز جهانی مسلمانان آذری اظهار داشت:
۱۹ ژانویه نقطه عطفی در تاریخ ایران و آذربایجان است در چنین روزی اهالی مسلمان آذربایجان با اظهار تعلق به وطن مادری و تاریخی و به هویت دینی خود سیم خاردارها را شکسته و با اشک شوق پا به خاک پاک ایران اسلامی گذاشتند و ثابت کردند حتی تبلیغات دویست ساله ابرقدرت ها در اصل و اساس آنها تاثیر گذار نیست.


وی همچنین از شهدای ۲۰ ژانویه که شهدای استقلال آذربایجان هستند تجلیل کرد.

انتهای پیام/