خطیب جمعه اردبیل با بیان اینکه متأسفانه هیئت دولت در یک خط مستقیم مرزی بین دو استان در یک نقطه با ایجاد نیم دایره، چندین روستا با سد بزرگ عمارت را از استان ما برداشته و به استانی دیگر هدیه داده است گفت: به همین جهت اعلام می‌کنم اگر هیئت دولت در اسرع وقت این خبط فاحش را جبران نکند، من با همت و همراهی جوان‌ها درب استانداری را می‌بندیم و آقای استاندار را به استراحت می‌فرستیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلیحرف آور، آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه اردبیل با بیان اینکه یکی از برکات انقلاب اسلامی رویش‌های قرآنی در میان نوجوانان و جوانان است، اظهار داشت: آموزش و پرورش استان در راستای طرح ملی نهضت حفظ جزء سی‌ام اطلاعیه منتشر کرده و خوشبختانه در مقطع ابتدائی ۳۰ هزار نفر ثبت نام کرده است.

وی گفت: ما شدیدا احتیاج به خیرین قرآنی داریم تا این بچه‌های معصوم تشویق شوند، مخصوصا اینکه قرار است تا سال ۱۴۰۴ ده میلیون حافظ قرآن در کشور تربیت شود؛ هرکس حاضر است با قرآن معامله کند تا قرآن در فزع اکبر شافع مشفّع او باشد در طرح ملی نهضت حفظ قرآن با متولیان حفظ قرآن همکاری کند.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری بیان کرد: دستکاری در تقسیم بندی جغرافیایی استان‌ها بسیار خطرناک است، متأسفانه هیئت دولت در میان همه استان‌ها بی مهابا به استان ما این اجحاف را روا کرده و در یک خط مستقیم مرزی بین دو استان در یک نقطه با ایجاد نیم دایره، چندین روستا با سد بزرگ عمارت را از استان ما برداشته و به استانی دیگر هدیه داده است در حالی که با هزاران لابیگری یک وجب استان دیگر را به ما نمی‌دهند.

عاملی تصریح کرد: ما چند هفته پیش اعتراض کردیم، به جایی نرسید، استاندار به وزیر کشور نامه نوشت، به جایی نرسید، به نظر می‌رسد می‌خواهند این اجحاف عظیم را مشمول مرور زمان قرار بدهند؛ از این رو ما تصمیم گرفتیم دولت را متوجه این اشتباه بزرگ کنیم و حق استان مخصوصا حق شهرستان‌های گرمی و پارس آباد را احیا کنیم.

خطیب جمعه اردبیل افزود: به همین جهت اعلام می‌کنم اگر هیئت دولت در اسرع وقت این خبط فاحش را جبران نکند، من با همت و همراهی جوان‌ها درب استانداری را می‌بندیم و آقای استاندار را به استراحت می‌فرستیم.

وی گفت: من اول تصمیم داشتم به خاطر این افتضاح استعفا بدهم اما دیدم استعفا، حرکت انفعالی در برابر بی تدبیری و فرار از احیا و استیفا حق است؛ به همین جهت تصمیم گرفتیم آن مسئول خطاکاری که این اشتباه را کرده را وادار به استعفا کنیم.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در خصوص واگذاری کشت و صنعت مغان اظهار کرد: در خصوص کشت و صنعت یک مطلب به اهالی مکرم پارس آباد و عشایر محترم و یک مطلب به دولت دارم.

عاملی افزود: به عشایر عزیز اعلان می‌کنم طی یک نامه مفصل به مقام معظم رهبری، ماجرا را با جزئیات تمام به ایشان منتقل و از حق اصیل و تاریخی شما دفاع کرده‌ام، تمام مطالبی را که شما الان آن را مطرح می‌کنید به طور کامل در نامه آورده ایم.

وی بیان کرد: به مسئولین واگذاری نیز اعلان می‌کنم قرار نیست ما اینجا در خصوص کشت و صنعت توصیه‌های اخلاقی غیر الزامی به شما بکنیم؛ چندین بار اعلام کردیم که شرعاً، عرفاً و قانوناً زمین اشخاص را نمی‌توان واگذار کرد کسانی که سند دارند چه قدیم، چه جدید و چه تعهدات دولتی و  اراضی معارضین همه اینها باید به صاحبانشان مسترد شود و اینکه بگوییم در آینده این کار را خواهیم کرد، مردود است، از فردا باید استرداد شروع شود تا بعد از دادن حق عشایر در مابقی تصمیم گرفته شود.

خطیب جمعه اردبیل تصریح کرد: بانک مرکزی اعلام کرد که بانک‌ها حق ندارند بالاتر از ۲۰ درصد سود بگیرند در حالی که سال قبل ۱۸ درصد را تعیین کرده بود، اینها نشان می‌دهد که بانک‌های خصوصی به یک قدرت تبدیل شده‌اند و بانک مرکزی در برابر چموشی آنها عاجز است و فقط وعظ و نصیحت می‌کند.

عاملی افزود: از دولت که طرفدار شفافیت است می‌خواهیم علت ضعف خود در برابر آنها را به مردم بیان کند و حتی یک روز تاخیر در این خصوص روا نیست؛ آنها نه با ۲۰ درصد بلکه با حقه‌های پیچیده بالای ۳۰ درصد سود می‌گیرند.

وی گفت: من فقط جنایت یک بانک خصوصی در اردبیل را اعلام می‌کنم و از مجلس و دولت استمداد می‌خواهم؛ اگر شما قادر نیستید، مردم می‌دانند با اینها چه معامله‌ای بکنند، فردی از یک بانک مبلغ ۵۰ میلیون تومان وام گرفته و تا حال ۱۸۷ میلیون تومان پرداخت کرده است و اکنون این بانک ۲۲۴ میلیون تومان هم مطالبه می کند.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری اظهار کرد: بدترین تحریم و بدترین محرومیت، محرمیت علمی است، هر کشور در زمان معاصر از نظر علمی محروم و عقب مانده باشد او نه امنیت، نه استقلال، نه آزادی و نه تمامیت ارضی خواهد داشت.

عاملی افزود: این هفته وزیر خارجه آمریکا دستور محرومیت علمی ایران را صادر کرد و گفت “ایران حق ندارد ماهواره به فضا بفرستد” قرار است متخصصین ما در آینده سه ماهواره که کاربردهای عظیم علمی، اقتصادی، فرهنگی و محیط زیستی دارد به مدار زمین بفرستند؛ پمپئو گفت ” ایران حق ندارد این سه ماهواره را به فضا بفرستد و باید فکر دانش ماهواره را از سرش بیرون کند”. این به منطله این است که به ما دستور بدهد که شما حق خواندن، نوشتن، مطالعه و تحقیق ندارید و این به منزله فتوای فنای یک ملت است.

وی گفت: دراینجا چند نکته لازم است بیان شود اول؛ آمریکا با این حرف، تمام حرف دلش را گفت. هدف آنها از تحریم، ممانعت از پیشرفت های علمی ایران است و دوم؛ دستیابی ایران به این صنعت پیچیده آن هم در محاصره تکنولوژی آنها را دیوانه کرده است.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل افزود: سوم؛ بزرگترین خدمت انقلاب به کشور، خدمت علمی است، در زمان شاه کسی فکر نمی‌کرد کشور ما بتواند روزی ماهواره به آسمان بفرستد، اصلا آمریکا نمی‌گذاشت ملت ما به آن سمت برود چون اینها جزو تکنولوژی برتر است و به اعتقاد آنها باید در انحصار عده‌ای خاص باشد.

عاملی بیان کرد: آنها هنوز در آتش عصبانیت ساخت ناوشکن سهند و زیردریایی ارتش جمهوری اسلامی که اخیرا به آب انداخته شده می‌سوزند و مدام مقاله می‌نویسند که امنیت آمریکا با این دو سلاح پیشرفته از بین رفت، ما می گوییم نه تنها این سه ماهواره به فضا پرتاب خواهد شد بلکه ده‌ها ماهواره علمی دیگر در راه است، از ما عصبانی باشید و از عصبانیت بمیرید.

امام جمعه اردبیل اظهار کرد: فردا پنجم ژانویه است، در سال ۱۹۹۴ در پنجم و ششم ژانویه ایران یک کمک فوق العاده به ارتش آذربایجان کرد و در اثر آن ارتش آذربایجان توانست شهر هورادیس و ۲۵ روستای اطراف آن را آزاد و ۲۵ کیلومتر پیشروی کند که هورادیس از زیباترین شهرهای آذربایجان در کنار رود ارس و مشرف به شهرستان پارس آباد است.

وی گفت: در جنگ قره  باغ دولت غاصب و اشغالگر ارمنستان علاوه بر مناطق ارمنی نشین قره باغ، شهرهای اطراف آن از قبیل شوشا، لاچین، فضولی، قبادلی، زنگلان، جبرائیلی و غیره را اشغال کرد و بیش از یک میلیون آذری مسلمان آواره شده و غالب آنها به طرف ایران سرازیر شدند.

عاملی تصریح کرد: در میان این شهرها، شهر هورادیس از اهداف اصلی ارتش اشغالگر ارمنستان بود چون موقعیت این شهر بسیار استراتژیک بود چون با اشغال این شهر سد میل مغان به دست آنها می افتاد در نتیجه ارمنستان حقابه عظیم آذربایجان از این سد را تصاحب می کرد و آذربایجان نیز با بحران عظیم در مناطق پایین دستی مواجه می شد.

خطیب جمعه اردبیل افزود: ثانیا با این اشغال گمرک بین المللی اصلاندوز – هورادیس به دست ارمنستان می‌افتاد و امتیازهای بسیار مهم اقتصادی و سیاسی به دست می آورد و این ضربه بزرگی به آذربایجان بود و ارمنستان در آینده می توانست امتیازات بسیار بزرگی در ازاء عقب نشینی از آنجا از آذربایجان بگیرد.

وی بیان کرد: به همبن جهت ارتش ارمنستان به طرف هورادیس حرکت کرد و خیلی راحت ارتش کاملا ضعیف آذربایجان را عقب راند و به راحتی هورادیس را اشغال و در سد میل مغان مستقر شد.

عاملی اظهار کرد: ایران نمی‌توانست در اینجا تماشاگر باشد و ارتش اشغالگر را در حساس‌ترین نقاط مرزی خود ببیند به همین جهت ایران در آن زمان به طور ویژه و مخصوص به ارتش آذربایجان کمک کرد، هم آنها را آموزش داد هم نیازهای ارتش آذربایجان را تأمین، هم اجازه تحرک از خاک ایران به ارتش آذربایجان داد و هم آوارگان را اسکان داد و برای آنها اردوگاه های مجهز به لوازم پزشکی، امدادی و حوراکی احداث کرد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اردبیل گفت: محسن رضایی در مصاحبه خود با شبکه سحر گفت “در جنگ قره باغ علاوه بر استقبال و پذیرایی از آوارگان در ایران به ارتش آذربایجان آموزش‌های فراوان نظامی دادیم و سلاح و مهمات و تجهیزات نظامی فراوان در اختیار آنها قرار دادیم و جهت آموزش یک پادگان نظامی نیز در آذربایجان تأسیس نمودیم”.

وی افزود: اینها بخش کوچکی از مساعدت‌های ایران به آذربایجان در جنگ قره باغ است اما یک کلمه از آنها در رسانه‌های آذربایجان پخش نمی‌شود به همین جهت در این اواخر ایران تصمیم گرفت فیلم آموزش نیروهای نظامی آذربایجان را منتشر کند، البته ملت بزرگ آذربایجان همه چیز را می‌دانند و این برای ما کافی است.

خطیب جمعه اردبیل بیان کرد: قیام ۱۸ دی روستای نیارق در زمان رژیم سابق که منجر به شهادت پنج نفر از عزیزان آن منطقه شد را گرامی می‌داریم، این حادثه در ایران بی نظیر و نشان غیرت، بصیرت و روح حماسی آن منطقه و موجب غرور و افتخار استان ماست.