23 سال بعد از اولین میزبانی جام ملت ها این بار شیخ نشین های حاشیه خلیج فارس با ورژن 2019 در اندیشه میزبانی دوباره این رقابت ها هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حرف آور،اولین بار سال ۱۹۹۶ بود که میزبانی جام ملت ها به امارات سپرده شد. کشوری کوچک از شیخ نشین های حاشیه خلیج فارس که به تازگی استارت مدرنیته شدن را زده بودند. آن روزها امکانات فوتبالی این کشور به نسبت تمام همسایه های عربی خاورمیانه بهتر بود از همین رو کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم گرفت میزبانی را از شرق به غرب قاره منتقل کند.


آن دوره از رقابت ها برای فوتبال ملی ایران پر بود از خاطرات شیرین و گهگاهی تلخ. از هنرنمایی های شاگردان محمد مایلی کهن بعد از شوک اول در مرحله گروهی با باخت ۲-۱ به عراق تا برد تاریخی و حماسی ۶-۲ مقابل کره جنوبی و صعود به عنوان تیم اول از این گروه دشوار برای رسیدن به جمع چهار تیم نیمه نهایی.


ماموریت مایلی کهن و بازیکنانش در آن دوره با توقف غیرمنتظره برابر عربستان در نیمه نهایی و شکست در ضیافت پنالتی ها نیمه تمام ماند تا ایران به عنوان شایسته ترین تیم برای قهرمانی تنها به عنوان سومی بسنده کند تا سعودی ها با اقدامات پشت پرده جام قهرمانی را بالای سر ببرند. ۲۳ سال بعد از آن روزها یک بار دیگر امارات میزبانی جام ملت ها را برعهده دارد با این تفاوت که این بار ۲۴ تیم در بازی ها درگیر هستند تا برمیزان جذابیت های افزوده شود آن هم در ورزشگاه هایی که با ۲۳ سال قبل اصلا قابل مقایسه نیستند.


به همین بهانه نگاهی انداختیم به تصاویر خاطره انگیز از این جام که می توانست خاطرات نوستالژیک از جام ۹۶ را در ذهن فوتبالدوستان قدیمی ایران تداعی و زنده کند. پس به این تصاویر با دقت نگاهی بیاندازید.

امارات در راه میزبانی جام ۹۶ سعی کرد از این فرصت برای نشان دادن فرهنگ سنتی این کشور و زندگی اجتماعی که آن روزها حرف و حدیث های زیادی در پی داشت، نهایت بهره را ببرد. دختران اماراتی در طول رقابت ها با ظاهری بومی و نشان دادن سنت های رایج این کشور صحنه های جالبی خلق کردند.

در سال هایی که فوتبال محبوبیت چندانی در بین مردم خاورمیانه نداشت میزبان برای این که سکوهای تماشاگران در ورزشگاه ها را پرکند دست به دامان نیروهای نظامی می شد تا به این شکل امارات راه صعود به فینال را هموار کند. قطعا در ورژن جدید دیگر خبری از این سربازان اماراتی در ورزشگاه ها نخواهد بود.

در سال ۱۹۹۶ اماراتی ها برای برگزاری مراسم افتتاحیه تصمیم گرفتند از آب نمای بیرونی یکی از برج های شهر ابوظبی بهره ببرند تا آتش بازی و نمایش شمشیر معروف این کشور به شکلی زیبا اجرا شود اما این بار خبر می رسد این مراسم قرار است در ورزشگاه زیبای محمد بن زاید و روی زمین چمن انجام شود.

طرفداران سامورایی های آبی پوش بعد از اولین قهرمانی در تاریخ آسیا که چهار سال قبل به میزبانی خود آنها رقم خورد این بار نتوانستند در امارات لحظه های شادی را تجربه کنند گرچه با این حال تماشاگران ژاپنی به عنوان بهترین تماشاگران حاضر در جام معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند.

عربستان در حالی سومین عنوان قهرمانی را به نام خود ثبت کردند که ستاره های این تیم با توجه به همسایگی با امارات هواداران زیادی پشت سر خود می دیدند تا با توجه به حمایت های همه جانبه ای اف سی و مسئولان عرب زبانش این تیم کار سختی برای بال بردن جام نداشته باشد. یکی از بازی های پرسروصدای سعودی ها در جام ۹۶ جدال با عراق بود آن هم با این شادی گل سعودی ها.

امارات با یک گل به خودی در جدال با عراق در مرحله یک چهارم نهایی موفق شد راهی نیمه نهایی و چهار تیم برتر رقابت ها شود. این موفقیت به قدری ارزشمند بود که ستاره های آن روز امارات این گونه شادی خود را با طرفداران حاضر در ابوظبی تقسیم کردند.

بعد از تراژدی تلخ نیمه نهایی مقابل عربستان که منجر به باخت در ضیافت پنالتی ها آن هم با یک ناداوری تمام عیار شد ستاره های ایران در بازی رده بندی به مصاف کویت رفتند. در این تصویر مهرداد میناوند در کنار کریم باقری و علی اکبر استاداسدی در حال مهار بشار عبدالعزیر ستاره خط حمله کویت هستند.

یکی از پرگل ترین بازی های جام ۹۶ را تیم های عراق و تایلند به ثبت رساندند. در جدالی که عراقی ها با نتیجه ۴-۱ به برتری رسیدند بازیکنان دو تیم بازی تماشایی و هیجان انگیزی ارائه دادند گرچه این برد هم نتوانست مسیر همواری پیش روی شیرهای بین النهرین قرار دهد.

اژدهای سرخ آسیا در جام ۹۶ هم نتوانست به جمع بزرگان صعود کند. آن روزها چینی ها روی درخشش ستاره ای به نام سان جی های دل بسته بودند اما این بازیکن هم نتوانست یک تنه فرشته نجات اژدهای سرخ شود.

نسل قدیم فوتبال ژاپن؛ همان بازیکنانی که چهار سال قبل از جام ۹۶ اولین قهرمانی تاریخ سامورایی ها را رقم زدند تا استارتی باشد بر روزهای طلایی فوتبال سرزمین آفتاب. ستاره هایی که در امارات نتوانستند از عنوان قهرمانی خود دفاع کنند و حالا هر یک از آنها مربی یا کارشناسانی بزرگ در فوتبال مدرن ژاپن هستند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : ورزش سه