رئیس فدراسیون فوتبال می گوید دلیل دفاع او از کی روش غیبت او در ایران است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حرف آور،مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال مهمان برنامه رادیو ورزش بود و درباره مسائل مختلفی صحبت کرد. گزیده صحبت های مهدی تاج بعد از جدایی کی روش درباره مسائل جاری، برنامه های پیش رو و اتفاقات گذشته تیم ملی در ادامه می آید:

*نباید فراموش کنیم که ما همیشه با اما و اگر به جام جهانی می رفتیم اما با کی روش دو مرتبه به صورت پیوسته به جام جهانی رفتیم. ما از یک مربی چه می خواهیم؟ صعود به جام جهانی و نمایش خوب در جام جهانی و مربی کار دیگری جز این نمی کند که این اتفاق زمان کی روش رخ داد. همچنین ما این مرتبه دو بازی مانده به آخر به جام جهانی صعود کردیم که این هم بی سابقه بود. ما تا بازی آخر گل نخوردیم و در کل نیز شکست نخوردیم که این یک فرآیند مثبت بود.

*ما بعد از ۵ سال در جام ملت ها به یک تیم آسیایی باختیم و این یک نمره مثبت است.

*کی روش قابلیت فنی بالایی داشت، تیم خوبی ساخت و تحویل داد. ما قبلا می گفتیم اگر پای حیدری می پیچید، در دفاع راست جانشین نداریم اما اکنون در هیچ پستی نگران نیستیم و سرمربی ما برای انتخاب بازیکن سردرد دارد. در تیم ما دیگر بازیکن سالاری وجود ندارد و یک تیم ملی منسجم و خوب را داریم. اگر از من بپرسید حاشیه، می گویم بله و ما حاشیه داشتیم که نقاط تلخ ماجراست. همه آدم ها ضعف و قوت دارند.

*برخی تئوریسین شکست هستند و هر زمان تیم ملی شکست می خورد، می گویند چرا ما شکست خوردیم و یک نظراتی دارند و هیچ اشاره ای به امکانات و بودجه نمی کنند و همه چیز را کنار می گذارند. حرف مردم اما این است که قابل قبول است. انتقاد مردم سازنده است و سازمان یافته نیست. فکر می کنم بهترین مدیریت را انجام دادیم و بهترین دفاع را از تیم ملی انجام دادیم تا تیم ملی نتیجه مطلوبی کسب کند.

*این تیم برابر چین هم بازی کرد و اگر پرخاشگر بود چرا آن زمان اخراجی نداد؟ در گل اول تیم ما ایستاد زیرا همه تصور کردند که داور خطا گرفته است. داور دست به سوت برد و اگر بازیکن ژاپن به توپ نمی رسید، داور سوت خطا را می زد. ۵ بازیکن ما خود را مشغول داور کردند اما بازیکن ژاپن توپ را سانتر کرد. آقای بیرانوند نیز که نمایش خوبی داشت، دیر خروج کرد اما فوتبال است دیگر و طبیعی است که این اتفاق رخ داده است. ما به شرایط خودمان باختیم.

*داور استرالیایی بود و اعتراض بچه ها تا انتها ادامه داشت. گل دوم نیز در پنالتی به ثمر رسید که بسیاری عقیده دارند پنالتی نبود. ولی داور ۵ دقیقه بعد از گل اول، پنالتی گرفت و بازی همان شکلی شد که باید می شد و بازی به سمتی پیش رفت که دیدیم. چه کسی فکر می کرد قطر ژاپن را با ۳ گل شکست دهد؟ این یک اتفاق فوتبال است.

*کی روش یک روانشناس بود و کاملا بر این موضوع مسلط بود و نباید با یک توپ که گل شد زیر سوال برویم. ما بسیاری از بازی ها را بردیم و سال ها نباختیم. باید بررسی ها دقیق باشد. ما خیلی خوب در جام جهانی بازی کردیم اما کارشناسان از قطر در مقدماتی جام جهانی ایراد می گرفتند که با بازیکنان دو ملیتی زود حذف شد. کارشناسان به ما می گفتند که قرارداد ۸ ساله با کی روش ببندید و بهترین مدل، مدل کی روش است و شما خواب هستید که تمدید نمی کنید. ما به ژاپن باختیم اما ۱۰ نفره قبل از جام ملت ها قطر را بردیم ولی در جام ملت ها قطر قهرمان شد و حالا می گویند بروید از قطر یاد بگیرید. نمی خواهم بگویم قطر بد بود یا نه اما اگه ما که با آلوچه سردیمان می شود و با کشمش گرمی می کنیم، نمی توانیم کار کارشناسی کنیم.

*زمانیکه کی روش بود، از او اینگونه دفاع نمی کردم. کی روش نه می خواهد بازگردد و ما دنبال بازگشت او نیستیم اما الان دفاع می کنم زیرا او نیست. نباید یک نفر در تلویزیون بگوید کی روش هیچ کاری نکرد. کی روش به بهترین شکل بازیکن سازی کرد و دو مرتبه جام جهانی رفت اما حالا می گویند هیچ کاری نکرد. کی روش دارای قابلیت فنی خوب، خدمات شایسته و عیوب برجسته بود.

*بازی دوستانه را سرمربی انتخاب می کند. ما اگر با برزیل و آرژانتین بازی کنیم، چه کمکی در جام ملت ها می کند؟ سرمربی تیم ملی می گوید باید با لبنان بازی کنم زیرا مدل این تیم به ما کمک می کند. سرمربی این موضوع را تشخیص می دهد. عربستان قبل از جام جهانی سرمایه گذاری خوبی کرد و با تیم های خوب بازی کرد اما بد حذف شد اما ما با تیم های مورد نظر سرمربی خود بازی کردیم ولی نتایج بهتری گرفتیم. انتخاب بازی دوستانه با سرمربی است و با من نبود.


*کدام مربی در این ۴۰ سال ما را قهرمان کرده که کی روش بکند؟ ما در جام جهانی قهرمان شدیم یا جام ملت ها که من اطلاع ندارم؟ در نوجوانان و جوانان همواره به جام جهانی رفتیم. در فوتسال نیز شرایط خوبی داریم. البته امسال قابلیت قهرمانی داشتیم و در جام جهانی نیز قابل قبول و آبرومند بودیم که همه تیم را تحسین کردند. قهرمانی به رضایت مردم است. ما سال ها است که قهرمان نشدیم اما امسال بعد از ۱۵ سال به جمع ۴ تیم رفتیم.

*عملکرد فدراسیون فوق العاده مثبت بوده است. ما ۵ رده داریم؛ فوتسال ما سوم دنیا است. اگر باید اول باشیم که موضوع دیگری است اما اکنون سوم هستیم. فوتبال ساحلی ما الان دوم دنیا است. جوانان ایران در جام جهانی حضور داشت، نوجوانان در ۸ تیم برتر جام جهانی حضور پیدا کرد و بانوان ما قهرمان آسیا شدند. بزرگسالان ما نیز ۲۲ دنیا هستند و کمتر زمانی این رتبه ها را داشتیم و بهترین نتایج تاریخ خود را گرفتیم. در ساخت و ساز نیز شرایط خوب است. ضمن احترام به همه بزرگان، ما اکنون ۲ چمن طبیعی بسیار عالی ایجاد کردیم که ۷۶ کیلومتر زیرسازی دارد. زمین چمن مصنوعی استاندارد افتتاح کردیم و کفپوش فوتسال تغییر کرد. ساختمان پک نیز افتتاح شده است.

*می گویند مردم حق دارند قرارداد کی روش را بدانند و ما نیز قبول داریم. ایشان طی ۸ سال رقمی معادل یک میلیون چهارصد هزار دلار بدون افزایش هر ساله دریافت کردند که ما بارها اعلام کردیم و در سایت ما نیز وجود دارد. به واسطه رفتن به جام جهانی، ما ۹ میلیون دلار پول گرفتیم که دو مرتبه صعود کردیم. در جام ملت ها نیز یک میلیون دلار از فدراسیون فوتبال آسیا دریافت کردیم. ما در فوتسال سوم دنیا شدیم اما به ما پول نمی دهند. ما در بقیه بخش ها فقط هزینه می کنیم و باید اینکار را بکنیم اما در تیم بزرگسال عایدی ما از هزینه ها بیشتر است.


*باید ۲۷ مورد را در قراردادها ببینیم. در گذشته نیز دیده شده اما محل تفسیر متفاوت است. قرارداد باید یک فصل الخطاب باشد. نمی خواهم درباره گذشته صحبت کنم زیرا کی روش رفته است. وقتی در قرارداد نمی بینید که سرمربی باید درباره مسائل فنی حرف بزند و اگر حرف نزند، جریمه می شود، نمی توانید او را جریمه کنید.

*تیم های پایه باید با یک مدل بازی کنند. بهره بردار هر تیم، تیم رده بالاتر است. در فروردین ما بازی تیم امید را داریم که بازی های خیلی مهمی است ولی در تیم بزرگسال خود بازیکن امید نداشتیم زیرا شبکه های ما خیلی وصل نبود. ما باید این شبکه را وصل کنیم و این شبکه به درد مردم می خورد و آنها را خوشحال می کند.

*یک مجموعه فنی درست بنشینند و کارنامه ۸ ساله کی روش را بررسی کنند. ما باید نقاط قوت را شناسایی و تقویت کنیم. هیچ کجای دنیا انسان های عاقل چیزی جز این نمی گویند. قطر در مقدماتی جام جهانی با این همه امکانات حذف شد اما این صحبت ها را نکرد. ما قابلیت بازسازی را داریم و این کار را انجام می دهیم.

*ما باید بعد از ۸ سال کی روش، ۵-۶ مربی می داشتیم. کوزو فوتبالیست نیست و نبوده اما رئیس فدراسیون ژاپن است و یک عنصر فکری است. ایشان می گوید ما سال ها آدمها را می آوردیم و فکر می کردیم آنها با ما تا انتها خواهد ماند اما این اتفاق رخ نداد و ما به این نتیجه رسیدیم باید آدمی بسازیم که تا انتها بماند. ما باید در قرارداد مربی جدید بخشی را ببینیم که از مربی ایرانی استفاده شود. روی این مدل ها فکر می کنیم تا افرادی برای بهره برداری داشته باشیم.

*در فروردین سه بازی مهم داریم. با عراق بازی داریم که فوق العاده تیم خوبی است. ۵ بازیکن این تیم در تیم بزرگسال حضور دارند. ۴ بازی بسیار سخت داریم که تعیین تکلیف می شود و یک تیم از گروه بالا می رود. ۵ تیم از بهترین های دوم هر گروه بالا می رود. باید یک برنامه ریزی خوب با توجه به میزبانی داشته باشیم.

*فدراسیون فوتبال کشور را به ۹ منطقه تقسیم کرده است. این موضوع به توسعه فوتبال کمک می کند. در مشهد سمینار گذاشتیم و روی افراد فکر کردیم. اردوها متناسب و استعداد یابی مناسبی داشتیم تا بهترین ها انتخاب شوند. ما یک لیگ برتر و یک لیگ یک، دو، سه و منطقه ای داریم ولی باز هم احساس کردیم که لیگ کم است و مسابقاتی را در نظر گرفتیم تا استعداد ها دیده شوند.

*روزی که با ژاپن بازی داشتیم، برخی از روزنامه ها نوشتند که اقتصاد ما یک کی روش می خواهد. تیم کی روش ساعت ۵ عصر باخت و همه شروع کردند به انتقاد که این چه سرمربی است ایران دارد؟ ما بعد از جام جهانی خیلی موضوعات را برجسته و بزرگ کردیم. ما باید متعادل موضوع را ببینیم. باید کی روش را متعادل ببینیم. اگر ما نتیجه را نبینیم و دنبال کمیت باشیم، مردم ناراحت می شوند. ما باید متعادل باشیم تا نظر همه جلب شود.


*ارزیابی وزارت ورزش از تیم ملی مثبت بود اما نظر وزیر این بود که با وجود نتایج خوب بهتر بود که تیم ملی قهرمان می شد. رسانه ها در بزرگ نمایی و کوتاه نمایی مسائل دخیل هستند. رسانه ها باید به سمت این بروند که مسئولین به دنبال کیفیت باشند و مردم را همراه کنند تا کارهای کیفی با نتیجه متاخر انجام شود.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : ورزش سه