مدیرکل بهزیستی استان اردبیل گفت: از هر یک هزار نوزاد متولد شدهدر این استان ۲ یا سه نفر مبتلا به اختلال کم‌شنوایی یا ناشنوایی هستند.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی کلبه خبر، حامد رضایی  عصر امروز  در جمع خبرنگاران با اشاره برعملکرد  سازمان بهزیستی استان در زمینه کاهش معلولیت‌های شنوایی و بینایی گفت: تشخیص زودهنگام و قبل از ۱۴ سالگی می‌تواند در پیشگیری از معلولیت شنوایی موثر شود و با تجویز سمعک و گفتار درمانی از بروز معلولیت قطعی گوش جلوگیری کند.

وی بهترین زمان تشخیص و تجویز سمعک و یا کاشت حلزون را در سن زیر ۶ سالگی دانست و ادامه داد: دولت نیز در راستای حمایت از خانواده این معلولان کمک هزینه درمانی پرداخت می‌کند.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل با اشاره به عملکرد سازمان بهزیستی استان در زمینه کاهش معلولیت‌های شنوایی و بینایی گفت: ۱۱۲ مورد کاشت حلزون ( بصورت کاملاً رایگان )، تعداد ۳۷۰ عدد انواع سمعک برای توانخواهان دارای اختلال شنوایی ، ۵۵ هزار باتری سمعک برای استفاده کم شنوایان و ۱۱۲ کیلوگرم کاغذ بریل برای استفاده نابینایان و کم بینایان تهیه شده و در اختیار این عزیزان قرار داده شده است.

به گفته رضایی سه مرکز برای خدمات‌رسانی به ناشنوایان در استان فعال است و مجوز مرکز چهارم نیز صادر شده و خدماتی همچون گفتار درمانی، تامین سمعک و تست‌های مختلف به ناشنوایان ارائه می‌شود.

وی جامعه ناشنوایان این استان را به جهت حضور موثر و قابل توجه در عرصه‌ها و میدان‌های ورزشی، جزو افتخارآفرینان ورزش اعلام کرد.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل در ادامه به اجرای برنامه مشارکت اجتماعی نوجوانان ایران (مانا) در استان اشاره کرد و افزود: این طرح توسط نوجوانان مناطق حاشیه‌نشین و کم‌برخوردار اجرا می‌شود و با شناسایی مسائل و مشکلات محلات و آسیب‌ها هدف گذاری و اقدامات مقتضی توسط تسهیلگران اجتماعی انجام می‌شود.

انتهای پیام/