نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: امام خمینی (ره) با رفراندوم ۱۲ فروردین بالاترین و قوی‌ترین دموکراسی را به تماشای اهل دنیا گذاشت و ملت ایران به جمهوری اسلامی رای داد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی کلبه خبر،  آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه با اشاره به رفراندوم برگزار شده در اول انقلاب اظهار داشت: حضرت امام خمینی (ره) در اسفند سال ۱۳۵۷ یعنی چند روز بعد از پیروزی انقلاب بر خلاف تمام انقلاب‌های دنیا از دولت موقت خواست که برای تعیین نوع حکومت رفراندوم برگزار کند.

وی اضافه کرد: با اینکه از شعارهای انقلاب کاملاً مشخص شده بود که ملت ما یک حکومت مبتنی بر احکام نورانی اسلام را می‌خواهد، این موضوع در تمام تظاهرات موج می‌زد اما امام به این تعین اکتفا نکرد و رجوع به افکار عمومی را لازم دانست.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل ادامه داد: هر چه به امام گفتند این اقدام مرسوم نیست و اگر بنای رفراندوم دارید هنوز خیلی زود است اما امام نپذیرفتند. اسناد لانه جاسوسی هم پیش‌بینی قطعی کرده بود که امام خمینی (ره) برنده رفراندوم خواهد بود ، امام با این اقدام بالاترین و قوی‌ترین دموکراسی را به تماشای اهل دنیا گذاشت و ملت ایران به جمهوری اسلامی رای دادند.

آیت‌الله عاملی خاطرنشان کرد: امام خمینی به این اکتفا نکردند و بلکه قانون اساسی را نیز به رای ملت گذاشتند تا در آینده کسی نتواند تهمت دیکتاتوری به حضرت امام و انقلاب بزند.

امام جمعه اردبیل اضافه کرد: حضرت امام قطعاً راضی به ریاست بنی صدر نبودند اما آنجا نیز به رای ملت احترام گذاشتند و ریاست او را تنفیذ کردند و اینگونه بود که ۱۲ فروردین به عنوان روز انتهای نظام سلطنتی ، حکومت فردی و موروثی در ایران ثبت و اراده ملت با حضور بی‌نظیر در پای صندوق‌های رای تثبیت و حکومت دلخواه مردم حاکم گردید.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل یادآورشد: در ادوار بعدی نیز انتخابات بسیار پرشور و اجتماعات بی‌نظیر نشان داد که ملت ما جمهوریت مقید به اسلامیّت را برای همیشه انتخاب کرده‌اند.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: در اینجا شایسته است بخشی از فرزندان ملت ما که با زیر پا گذاشتن آیات حجاب، احترام آیات و احترام قرآن و احترام قانون اساسی و احترام رای ملت را نادیده می‌گیرند توجه کنند که رعایت حرمت اراده ملت، احترام به خودشان است و بی‌اعتنایی به اراده یک ملت در همه جا مذموم است ، ما به هر کشوری برویم قانوناً و عرفاً به اراده ملت آن کشور احترام می‌گذاریم و هرگاه بیگانگان نیز به کشور ما بیایند قانون ما را رعایت می‌کنند.

وی گفت: اخیراً سفیر سوئیس که یک خانم است از حرم حضرت معصومه با حجاب کامل بازدید کرد ، بعد از این ارتداء حجاب، طوفانی از اعتراض در سوئیس بلند شد که چرا سفیر ما از حجاب اسلامی استفاده کرده است ، سفیر با شجاعت و شهامت جواب داد قانون هر کشوری برای تمام اتباع خارجی محترم و لازم‌الرعایه است.

آیت‌الله عاملی افزود: نقض اراده یک ملت و بالاتر از آن بی‌اعتنایی و تمسخر به دستور ذات لایتناهی شایسته یک انسان فرهیخته ، فهیم و لایق یک جامعه دموکراتیک نیست.

خطیب نماز جمعه اردبیل در ادامه با اشاره به پیام اخیر وزیر خارجه آمریکا به شورای حقوق بشر سازمان ملل مبنی بر نقض حقوق بشر در ایران، افغانستان، روسیه، سوریه و چین خطاب به این مقام آمریکایی گفت: حداقل یک کشور از کشورهای هم‌پیمان خودتان مثل اسرائیل که آرزویی در نقض حقوق بشر نگذاشته را در این ردیف بگذارید تا نگویند صرف همسو نبودن با منافع آمریکا در اتهام به نقض حقوق بشر کافی است و این نهایت ناشی‌گری از یک دیپلمات ارشد آمریکاست.

امام جمعه اردبیل افزود: این سخن و موضع گیری وزیر خارجه آمریکا بر اساس یک قاعده بسیار عفن سیاسی است و آن اینکه “من لم یکن معنا کان علینا” هرکس با ما و در تحالف با ما نیست او علیه ماست.

وی خاطرنشان کرد: به وزیر خارجه آمریکا باید گفت ایران چندین بار به طرف شما آمد اما شما ایران را به طرف شرق و به طرف چین سوق دادید و فرصت عظیمی را از دست دادید یک بار در افغانستان به محاصره طالبان افتادید و تمام تانکرهای سوخت شما توسط طالبان منفجر و ماشین جنگی شما زمین‌گیر شد ، به ایران پیغام فرستادید و التماس کردید و ایران شما را نجات داد اما بعد از آن ما را محور شرارت نامیدید یک بار در عراق گرفتار شدید باز پیغام فرستادید باز ایران همکاری کرد اما بعد از اینکه از پل گذشتید همه چیز را فراموش کردید.

آیت‌الله عاملی در ادامه با بیان اینکه طبیعت آمریکا فرار از تعهد، صلح و سازش است، ادامه داد: در موضوع برجام منویات اروپا و آمریکا کاملاً برآورده شد ایران بخش عظیمی از سانتریفیوژها را تعطیل و راکتور آب سنگین را سیمان گرفت ولی باز آنها حتی به یک بند تعهد خود عمل نکردند ملت ما همه بدانند که برجام در حد اعلی منویات اروپا و آمریکا را تامین می‌کند اما آنها جز به سرنگونی نظام برخاسته از رای ملت راضی نیستند همچنان که یکی از آمریکایی‌ها گفته ما نه فقط با توان هسته‌ای ایران بلکه با فلسفه جمهوری اسلامی مخالف هستیم.

وی با ذکر ۲ نمونه از رویکرد آمریکا در قبال دولت‌هایی که در مقابل آن خضوع کردند، گفت: اخیراً نخست وزیر سابق کویت اعلام کرد قبل از حمله آمریکا به عراق به اطلاع آنها رساندیم که صدام آماده است تمام منویات آمریکا را اجرا و مثل یک سرباز آمریکا عمل کند اما آمریکا نپذیرفت و حمله را شروع کرد در این حمله ۲ میلیون انسان بی‌گناه کشته و زخمی شدند و بهانه فقط این بود که عراق سلاح کشتار جمعی دارد و وقتی چنین سلاحی پیدا نشد بوش پسر گفت ما اشتباه کردیم خداوند ما را خواهد بخشید.

خطیب نماز جمعه اردبیل افزود: در دوران جنگ سرد یلتسین (رئیس جمهور وقت روسیه) بعد از فروپاشی شوروی به آمریکا رفت و در کنگره سخنرانی کرد و اعلام کرد که مردم روسیه آماده‌اند تا دست دوستی به سمت آمریکا دراز کنند ، برای دنیای بهتر و بدون جنگ و جهانی با صلح و دوستی ملت‌ها. آمریکا فهمید روسیه در موضع انفعال است به وی اعتنا نکرد و دکترین خود را اینگونه منتشر کرد که آمریکا به هیچ عنوان نباید به هیچ کشور دیگر اجازه دهد که با آمریکا رقابت کند.

آیت‌الله عاملی افزود: آمریکا باید قدرت برتر جهان باشد و ما باید به متحدان خود بگوییم که خودشان دنبال سلاح نباشند چون ما برای آنها سلاح تولید می‌کنیم و ما باید حواسمان به روسیه باشد چون که نمی‌دانیم بعد از فروپاشی مسیرش در کدام سمت قرار است برود ، خرس بزرگ ممکن است دوباره روی پاهایش بایستد و دوباره شروع به غرش کند.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل در خاتمه گفت: زمانی آمریکا به گورباچف گفت اگر اجازه بدهی آلمان شرقی با آلمان غربی متحد شود و دیوار برداشته شود ما هم ناتو را به شرق توسعه نمی‌دهیم. جیمز بیکر وزیر خارجه وقت آمریکا به گورباچف تضمین داد که ناتو حتی یک اینچ به سمت شرق نمی‌آید. اما بعداً کاملاً خلف وعده کرده و درصدد عضویت اوکراین بر ناتو بر آمدند و نتیجه جنگی شد که بر آرامش کل دنیا اثر گذاشته است.

انتهای پیام/