رئیس‌جمهور در پیامی به سران کشورهای اسلامی در اجلاس مکه گفت: "معامله قرن" توطئه‌ای برای نابودی آرمان فلسطین، توسعه اشغالگری و تجاوز به همه کشورهای اسلامی است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حرف آور، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور روز جمعه در پیامی به سران کشورهای اسلامی در اجلاس مکه اظهار داشت: به‌عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران، آمادگی کامل کشورم را برای همراهی و همکاری با مجموعه خانواده جهان اسلام در مسیر این هدف مقدس اعلام می‌دارم.

وی “معامله قرن” را توطئه‌ای برای نابودی آرمان فلسطین، توسعه اشغالگری و تجاوز به همه کشورهای اسلامی دانست و با فراخواندن سران کشورهای اسلامی به تلاش برای برای باقی ماندن  «القبله الاولی هی الاولویه الاولی»، تصریح کرد: از رهبران کشورهای اسلامی می‌خواهم از فرصت این اجلاس برای مقابله با توطئه خطرناک معامله قرن و دفاع از فلسطین بهره‌برداری نمایند و اجازه ندهند اشغال قبله اول مسلمین توسط رژیم صهیونیستی به حاشیه رود و یا خدای نکرده حاکمیت آنها بر قدس شریف تثبیت‌ گردد.

متن پیام رئیس‌جمهور به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

 السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

عالی‌جنابان،

در آخرین روزهای ماه غفران و نزول رحمت الهی، بهترین خیرات و برکات را برای تمامی مسلمانان و برای شما سران محترم کشورهای اسلامی از درگاه خداوند متعال مسئلت می‌نمایم.

از اینکه به‌دلیل عدم رعایت آداب معمول در دعوت از سران کشورها توفیق حضور در آن جمع شریف را ندارم متأسفم، اما صمیمانه برای شما که در شهر مکه مکرمه، در کنار قبله مسلمانان جهان، و در سرزمین وحی، گرد آمده‌اید آرزوی موفقیت در رسیدگی به مسائل جهان اسلام و به‌ویژه موضوع فلسطین و قدس شریف، این زخم دیرین در قلب همه مسلمانان، را دارم.

عالی‌جنابان،

در شرایطی که جهان اسلام، نیازمند حداکثر انسجام، همگرایی و همکاری در برابر دشمن مشترک می‌باشد، متأسفانه شاهد برخی اقدامات تفرقه‌افکن در جهت انحراف افکار عمومی جهان اسلام از قضیه فلسطین به‌عنوان مسئله اصلی جهان اسلام هستیم؛ موضوعی که بیش از هر زمان نیاز به توجه و حمایت یکپارچه دنیای اسلام و رهبران آن دارد. در این اجلاس، و در تمامی نشست‌ها و اجتماعات، رهبران جهان اسلام باید بر مدار وحدت اسلامی حرکت کنند و اجازه ندهند برخی با طرح مسائل فرعی، اذهان دولت‌ها و ملت‌های مسلمان را از اهتمام به سرنوشت ملت مظلوم فلسطین و تهدیدات رژیم صهیونیستی منحرف نمایند.

اقدام دولت آمریکا در اعلام بیت المقدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، انتقال سفارت آمریکا به آن مکان، و به‌رسمیت شناختن الحاق بلندی‌های جولان سوریه به سرزمین‌های اشغالی توسط رژیم صهیونیستی، از جمله دشمنی‌های آشکار علیه نه‌فقط فلسطین بلکه مجموعه جهان اسلام به‌شمار می‌رود که در تضاد آشکار با مبانی حقوق بین‌الملل، و تمامی قطعنامه‌ها و تصمیمات سازمان همکاری‌های اسلامی، قرار دارد و آغازگر یک روند خطرناک علیه امت اسلامی می‌باشد. جای تأسف است که این اقدامات با واکنش مناسب از سوی دولت‌های اسلامی مواجه نشد که اگر شده بود، آمریکا نمی‌توانست به‌راحتی طرح نابودی فلسطین را با عنوان ظاهرفریب «معامله قرن» مطرح کرده یا به‌جریان اندازد.

توطئه شوم معامله قرن، به‌دنبال نابودی آرمان فلسطین، و توسعه اشغالگری و تجاوز به همه کشورهای اسلامی است. این طرح دارای ابعاد خطرناک منطقه‌ای است و صاحبان آن تلاش می‌کنند با از بین بردن حق مسلم مردم فلسطین برای تعیین سرنوشت و تشکیل یک دولت مستقل پایدار در سرزمین تاریخی خویش به‌پایتختی قدس شریف، آرمان فلسطین را برای همیشه نابود و زمینه را برای استیلای صهیونیست‌ها بر جهان اسلام و عرب فراهم نمایند. عجیب آن‌که طراحان این توطئه، حتی هزینه اجرای آن را نیز قصد دارند از جیب جهان اسلام و کشورهای منطقه تأمین کنند.

عالی‌جنابان

معتقدم مسئولیت اسلامی، اخلاقی و حتی ملی کشورهای اسلامی ایجاب می‌نماید که در چنین شرایطی اختلافات درون خانواده جهان اسلام را کنار گذاشته و در صفی متحد و بنیانی مرصوص، در مقابل این توطئه شوم علیه ملت و کشور فلسطین و دنیای اسلام بایستیم. هر صدا و حرکتی که جهان اسلام را از این اولویت اصلی و فوری منحرف نماید در مسیر خدمت به رژیم صهیونیستی و دیگر دشمنان جهان اسلام و فلسطین عزیز، قرار گرفته است.

همزمان با روز قدس شریف، رهبران اسلامی را به چاره‌اندیشی فوری در قبال این تهدید بزرگ برای جهان اسلام دعوت می‌کنم و از همه دولت‌های عضو سازمان همکاری‌های اسلامی که دفاع همه‌جانبه از مسجد الاقصی و قدس شریف فلسفه وجودی تأسیس آن است، می‌خواهم از فرصت این اجلاس برای مقابله با توطئه خطرناک معامله قرن و دفاع از فلسطین بهره‌برداری نمایند؛ و در جوار مکه مکرمه و قبله مسلمانان، اجازه ندهند اشغال قبله اول مسلمین توسط رژیم صهیونیستی به حاشیه رود و یا خدای نکرده حاکمیت آنها بر قدس شریف تثبیت‌ گردد. تلاش کنیم که «القبله الاولی هی الاولویه الاولی» باقی بماند. به‌عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران، آمادگی کامل کشورم را برای همراهی و همکاری با مجموعه خانواده جهان اسلام در مسیر این هدف مقدس اعلام می‌دارم.

 سلام و درودهای گرم مرا پذیرا باشید.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

حسن روحانی       

رئیس جمهوری اسلامی ایران

انتهای پیام/*

  • منبع خبر : تسنیم