در دولت یازدهم بازهم پدیده‌ای عجیب و غریب در مدیریت کشور اتفاق افتاد که در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود. یزد یکی از کلانشهرهای مهم کشور نه استاندار دارد نه فرماندار و نه شهردار!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی حرف آور،پدیده‌های عجیب و غریب در دولت یازدهم کم رخ نداده است؛ اما تازه‌ترین شاهکار دولت تدبیر در نوع خودش یک رکورد محسوب می شود. شهر یزد یکی از کلانشهرهای مهم کشور نه استاندار دارد نه فرماندار و نه شهردار. این پدیده قابل توجه مدیریتی درحالی است که حالا داد مسئولان و دانشجویان و مردم هم از این بی‌تدبیری در مدیریت کشور در آمده است.

در همین راستا، جامعه اسلامی دانشجویان یزد بیانیه‌ای صادر کرده‌اند و خطاب به «عبد الرضا رحمانی فضلی» وزیر کشور از وی خواسته‌اند تا هر چه زودتر مسئولان این شهر را تأیید و انتخاب کند.

بیشتر بخوانید:

سرپرست ١١ استانداری کشور منصوب شدند +اسامی

استانداران بازنشسته مشخص شدند +جدول

دانشجویان یزدی در این بیانیه نوشته اند:

«همانطور که مستحضرید، از حدود چهار ماه پیش که قانون منع به کار گیری بازنشستگان در مشاغل دولتی در مجلس شورای اسلامی تصویب و پس از آن در شورای نگهبان تأیید شد، آقای زمانی قمی استاندار سابق یزد در آبان ماه، از، استانداری، رفتند و نزدیک به دو ماه است که استان یزد، بدون استاندار و با حضور سرپرست اداره میشود. متأسفانه وضعیت مشابهی در شهرداری و فرمانداری یزد نیز دیده می‌شود و چند ماه است که هم شهرداری و هم فرمانداری یزد با حضور سرپرست اداره می‌شود و طی روزهای اخیر نیز مهلت سرپرستی این دو ارگان به پایان رسید و با نهایت تأسف یزد اکنون بدون استاندار، فرماندار و شهردار مانده است.»

در ادامه این بیانیه دانشجویان با انتقاد از این موضوع که پروژه‌های عمرانی و خدماتی این شهر بدون حضور استاندار و شهردار معلق روی زمین و آسمان مانده و سرپرست هم قدرت تصمیم گیری برای شکل دهی یک برنامه مدون و مدت‌دار را ندارد، آورده اند:

«با توجه به ظرفیت‌های گسترده استان یزد در قسمت‌های مختلف صنعت و معدن و تولید و همچنین مسائل اخیر پیش آمده در استان در بحث بحران آب، تداوم این شرایط میتواند خسارات جبران نا پذیری را به استان و کشور وارد کند و این وضعیت به هیچ عنوان شایسته مردم دارالعباده یزد نیست. [۱]»

جالب است که حالا کار به جایی رسیده است که دانشجویان به وزیر کشور نامه و بیانیه می نویسند که برای استانشان کاری کنند و مسئول انتخاب کنند

بیانیه دانشجویان یزدی خطاب به رحمانی فضلی برای انتخاب استاندار، فرماندار، شهردار

از سوی دیگر، «غلامعلی سفید»، رئیس شورای شهر یزد، معرفی نشدن استاندار، فرماندار و شهردار از سوی وزارت کشور را چالش جدی برنامه‌های توسعه‌ای یزد و مردم یزد را قربانیان این چالش دانست و گفت:

«مردم یزد از آغاز به کار نشدن شهردار جدید شکایت داشته و از وزارت کشور می‌خواهند که هرچه سریع‌تر نسبت به ابلاغ حکم شهردار یزد اقدام کند. [۲]»

وی با اشاره به بلاتکلیفی برنامه‌های عمرانی و توسعه‌ای شهر یزد به دلیل آغاز بکار نشدن شهردار جدید، اظهار کرد: «درحال حاضر بسیاری از طرح‌های عمرانی یزد بلاتکلیف مانده و در آینده مردم قربانی این چالش خواهند بود.»

این عضو شورای شهر یزد با اشاره به عدم پاسخ وزارت کشور در مدت قانونی تعیین شده برای تأیید شهردار جدید این شهر گفت:

«طبق قانون، وزارت کشور باید طی ۱۰ روز بعد از معرفی شهردار جدید نظر مثبت یا منفی خود را به انتخاب اعضای شورای شهر اعلام کند. خوشبختانه انتخاب فرهمند به عنوان شهردار جدید یزد با موافقت تمام اقشار فرهنگی، سیاسی، دانشگاهی و بازاری مواجه شده است. هنوز به شورای اسلامی هیچ پاسخی داده نشده و ما همچنان منتظر اعلام نظر وزارت کشور در این باره هستیم.»

اینکه چند ماهی است کلانشهر یزد یک مسئول اصلی ندارد و در سه سطح مهم از جمله استانداری، شهرداری و فرمانداری با سرپرست اداره می شود تا جایی که مسئولان و مردم محلی نسبت به این موضوع احساس نگرانی کرده‌اند اما از سوی وزارت کشور و مرکز تصمیم گیری در دولت هنوز هیچ خبری نشده، بسیار قابل تأمل است. انتقادات بسیاری نسبت به عملکرد دولت روحانی در میان منتقدان و افکار عمومی صورت می گیرد و در حال حاضر بی مبالاتی و اهمال کاری مدیریتی در انتصاب مسئولان محلی را بایستی به این موارد افزود.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : مشرق نیوز